Biblioteka


BIBLIOTEKA SZKOLNA posiada około 15 tys. książek z zakresu literatury pięknej i popularnonaukowej, gromadzi dokumenty elektroniczne, czasopisma, dokumenty szkolne: Statut szkoły, PZO. KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY, który jest udostępniany na miejscu, stanowią wydawnictwa albumowe, cimelia oraz encyklopedie, słowniki przedmiotowe i językowe.

Odpowiednio wyeksponowane są NOWOŚCI WYDAWNICZE, Literacka Nagroda NOBLA i Nagroda Literacka NIKE oraz – dział Patron szkoły – Stefan Żeromski.

Księgozbiór jest ustawiony w układzie alfabetyczno – działowym wg zasad UKD. Wyodrębnione są działy: Literatura piękna, Lektury, Literatura młodzieżowa, Fantastyka oraz Religia, Filozofia, Informatyka, Oświata, Matematyka, Chemia, Biologia, Sztuka, Architektura, Poezja, Geografia, Historia, Języki obce, Biografie oraz Regionalia (wydawnictwa związane z historią, kulturą regionu).

Bogaty księgozbiór biblioteki  stanowi cenną pomoc w nauce i umożliwia dobre przygotowanie się do egzaminu maturalnego.


Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana.
Wypożyczanie odbywa się za pomocą programu bibliotecznego MOL NET + na zasadach określonych w Regulaminie biblioteki szkolnej (pdf).

Biblioteka składa się z wypożyczalni, czytelni oraz centrum multimedialnego. W czytelni znajduje się kącik nauki własnej oraz 6 stolików i 30 krzeseł do dyspozycji uczniów. W pracowni multimedialnej znajduje się 5 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.
Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice.

W bibliotece organizowane są konkursy czytelnicze, plastyczne, fotograficzne. Ponadto młodzież ma możliwość zaprezentowania swoich prac w formie wystaw autorskich.


AKTUALNOŚCI


23 kwietnia – Światowy DZIEŃ KSIĄŻKI i Praw Autorskich


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO i jest obchodzony 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Święto obchodzone jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich.


PATRONI ROKU 2021


Patronami roku 2021 Sejm ustanowił:
kard. Stefana WYSZYŃSKIEGO, Stanisława LEMA, Cypriana Kamila NORWIDA, Krzysztofa Kamila BACZYŃSKIEGO oraz Tadeusza RÓŻEWICZA.

2021 będzie także Rokiem KONSTYTUCJI 3 MAJA.
WYSTAWA “PATRONI ROKU 2021”. pdf


LITERACKI NOBEL i NIKE 2020


Nagroda Literacka NOBEL 2020 dla Louise GLÜCK (link)

Tegoroczna LITERACKA NAGRODA NOBLA została przyznana amerykańskiej poetce LOUISE GLÜCK “za jej niepowtarzalny, poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”.
77-letnia Gluck jest 16. kobietą uhonorowaną literackim Noblem.

Louise Elisabeth Gluck urodziła się 22 kwietnia 1943 w Nowym Jorku. Jest autorką kilkunastu tomów wierszy, najnowszy – “Faithful and Virtuous Night” (Giroux, 2014) zdobył National Book Award w kategorii “poezja”. Inne jej tomiki to m.in. “Poems 1962-2012”, “A Village Life: Poems”, “Averno”, “The Seven Ages”, “Vita Nova”, “October”.

Noblistka jest też autorką m.in. tomów “Meadowlands”, “The Wild Iris”, “Ararat”, “The Triumph of Achilles”, a także esejów, takich jak: “Proofs and Theories: Essays on Poetry” (Ecco Press, 1994). Poetka wykłada obecnie na Yale University.


Nagroda Literacka NIKE 2020 (link)

Literacka Nagroda Nike trafiła w tym roku do Radka Raka za “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Radek Rak (urodzony w 1987 roku) za “Puste niebo” nagrodzony został w 2017 roku Złotym Wyróżnieniem w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” była też nominowana m.in. do Nagrody Literackiej “Gdynia”, znalazła się także na liście 10 najlepszych książek roku dwumiesięcznika “Książki”.

 

“Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” nawiązuje do “Słowa o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego. Autor jest lekarzem weterynarii i pisarzem, pochodzi z rodziny o chłopskich korzeniach. Postać Jakuba Szeli fascynowała go od dawna, doszedł do wniosku, że opowieść o rabacji galicyjskiej jest zdominowana przez głosy jej ofiar – galicyjskich ziemian.

Rak przedstawia tę historię z punktu widzenia tych, którzy w 1848 roku ruszyli z siekierami na dwory – galicyjskich chłopów, wprowadzając czytelnika w świat wyobraźni ludowej pełen wiedźm, gadających zwierząt, duchów zmarłych, którzy nie chcą odejść.
– “Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata. Snuje historie nie z tej ziemi i jednocześnie opowiada coś, co drzemie w historii. W naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy” – mówił przewodniczący jury profesor Paweł Próchniak. “W tym paśmie realności, z którym mierzy się ‘Baśń o wężowym sercu’ jest coś poruszającego i okrutnego zarazem”. – “Coś, co powinno zostać opowiedziane i być może nie ma na to innego języka niż dziwna, niedzisiejsza dykcja poetyckiej klechdy” – tłumaczył.
“Nie historia z jej dramatyzmem i okrucieństwem gra w tej klechdzie pierwsze skrzypce. Siłą książki Radka Raka jest sam akt snucia opowieści. Snucia i tkania. Tkania z rozbieganych ech i pogłosów. Z lotnych pasm uwolnionej wyobraźni. Z refleksów światła odbitego od gór, bukowych liści, łusek węża” – dodał.

Finał Nagrody Literackiej NIKE 2020 nastąpił 4 października br. Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę pieniężną w postaci 100 tysięcy złotych oraz statuetkę NIKE.


Nike Czytelników dla Joanny Gierak-Onoszko za reportaż “27 śmierci Toby’ego Obeda”.

To reportaż opowiadający o tym, jak jeszcze niedawno w Kanadzie obchodzono się z dziećmi rdzennych mieszkańców – zabierano je z domów, zamykano w szkołach z internatem. Były pozbawione kontaktu z rodzinami, własną kulturą, maltretowane, bite, głodzone.

Prawo stanowiło, że dzieci rdzennych mieszkańców będą odbierane rodzicom w wieku czterech-pięciu lat i wychowywane w szkołach z internatem. Celem tych działań było doprowadzenie do integracji rdzennych mieszkańców Kanady z resztą społeczeństwa, a także zwiększenie szans ich dzieci na zadomowienie się w dominującej kulturze.

Źródło: wyborcza.pl

 


KONKURSY *** PROGRAMY *** PROJEKTY


Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “CZY ZNASZ PATRONA SWOJEJ SZKOŁY?”

13 października 2020 r. odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “Czy znasz patrona swojej szkoły?”

LAUREATEM konkursu został Krzysztof  GĄSIOROWSKI, 1c, który otrzymał nagrodę książkową oraz ocenę celującą (6) z języka polskiego.

II miejsce zajęła Aleksandra KWAPISZ, 3e
III miejsce – Maja PODSIADŁA, 1c

GRATULUJEMY !!!

REGULAMIN konkursu.pdf

Co wiesz o Stefanie Żeromskim? Quiz wiedzy (link)


KONKURS WIEDZY O KOMIKSIE “W kadrze i dymku”

W piątek 13 listopada 2020 r. o godz. 9.00 odbył się ONLINE (za pomocą aplikacji kahoot.it) KONKURS WIEDZY O KOMIKSIE “W kadrze i dymku”. (link)
Organizatorem konkursu była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu.

Nasza szkołę reprezentował uczeń klasy 2d SP Jakub JANIAK, który zdobył WYRÓŻNIENIE.

Zadanie konkursowe polegało na rozwiązaniu testu z ogólnej wiedzy o komiksie (20 pytań) oraz napisaniu krótkiego eseju/opowiadania (strona A4) nt. “Mój ulubiony bohater komiksowy”, który należało przesłać na adres organizatora.

Koordynator szkolny: Lidia Zadka


KONKURS PLASTYCZNY “BACZYŃSKI INSPIRUJE”


Z okazji 100. rocznicy urodzin K. K. Baczyńskiego, jednego z Patronów roku 2021, został zorganizowany w naszej szkole Konkurs plastyczny “BACZYŃSKI INSPIRUJE”.

Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne wykonanie pracy konkursowej, w dowolnej technice plastycznej; tematycznie nawiązującej do twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.  (regulamin konkursu.pdf)

LAUREATKĄ konkursu została Paulina SULARZ, kl. 3d
II miejsce zajęła Karolina GWIS, kl. 1a

Jury oceniało realizację tematu, środki wyrazu, oryginalność oraz estetykę pracy.
Autorzy najlepszych prac otrzymają NAGRODY.


Biblioteka zaprasza do udziału w Konkursie fotograficznym “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT”. Edycja 2020/2021

Konkurs fotograficzny “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT”, org. przez Wydział Nauk Geograficznych UŁ.

Interesujesz się szeroko pojętą geografią i robisz zdjęcia?  Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!

REGULAMIN konkursu.pdf

W konkursie przewidziane są dwie kategorie tematyczne:
1. przedstawie
nie procesów i form naturalnych
2. obiekty antropogeniczne (uwarunkowane działalnością człowieka).

Każdy uczestnik konkursu może przedstawić maksymalnie 5 fotografii łącznie w obu kategoriach.

Prace należy przesłać do 15 stycznia 2021 r.
Na zwycięzców czekają NAGRODY.

Szczegółowe informacje na stronie: www.geo.uni.lodz.pl lub w bibliotece szkolnej.


Ogólnopolski Konkurs Literacki „GoLEM z arcydzięgieLEM” (link)

W związku z ogłoszonym Rokiem Lema z okazji setnych urodzin pisarza, Centrum Kultury Podgórza w Krakowie organizuje KONKURS LITERACKI „GoLEM z arcydzięgieLEM” – na KRÓTKĄ WIERSZOWANĄ FORMĘ zawierającą groteskowy, fantastyczny, futurystyczny PRZEPIS KULINARNY.

TEKST napiasny czcionką Times New Roman, 12 pkt musi zmieścić się na jednej stronie A4. Prace można przesyłać listownie lub mailem na adres:  soboniowice@ckpodgorza.pl
TERMIN nadsyłania prac upływa 1 kwietnia 2021 r.

Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży ze szkół średnich oraz osób dorosłych.

NAGRODY
Laureaci konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Szczegóły  + regulamin: http://www.ckpodgorza.pl/oferta/konkurs/konkurs-literacki-golem-z-arcydziegielem


ZNOWU trzeba czytać! – Projekt Czytaj PL “Upoluj swoją książkę”

Zapraszam uczniów naszej szkoły do udziału w ogólnopolskim projekcie Czytaj PL “UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ” 2020. (link)

Akcja promująca czytelnictwo wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków i audiobooków.
Od 2 do 30 listopada 2020 r. uczniowie mogą za darmo przeczytać 12 bestsellerowch e-booków i audiobooków.
Idea tegorocznej edycji przekornie odwołuje się do przymusu czytania – przy użyciu hasła „znowu czytam” organizatorzy pokazują, że książki można chłonąć w każdej sytuacji.
Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie akcji, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodu QR zyskujemy dostęp do 12 bezpłatnych tytułów do czytania i słuchania.

E-booki i audiobooki dostępne w Czytaj PL:
1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)
2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)
3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)
4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)
5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)
6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)
7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)
8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)
9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia)
10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)
11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)
12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie)

 Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookową Woblink.com, które już od 5 lat organizują wspólnie akcję Czytaj PL.


KSIĄŻKI z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (link)


W marcu 2017 r. nasza szkoła przeszła pomyślnie etap oceny wniosku „o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej” w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych szkół, które otrzymały 15 tysięcy zł na ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych.

Wykaz książek proponowanych do zakupu  w ramach NPRCz powstał m.in. w wyniku przeprowadzonego plebiscytu wśród uczniów naszej szkoły „Twoja książka w naszej bibliotece”. Uwzględniono również propozycje nauczycieli, zasięgnięto opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, ponadto plan zakupów książek skonsultowano z innymi bibliotekami.

Do naszej szkolnej biblioteki zostały zakupione NOWOŚCI WYDAWNICZE, LEKTURY SZKOLNE oraz AUDIOBOOKI.
Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie: fantastyka, poezje, dramaty, kryminały, reportaże, biografie, książki obyczajowe i wszystkie inne warte przeczytania.
Zapraszamy do biblioteki!!


POLECANE LINKI


BIBLIOTEKA internetowa WOLNE LEKTURY


Godziny pracy biblioteki:

Poniedziałek 8.00 – 14.00
Wtorek 8.00 – 14.00
Środa 8.00 – 14.00
Czwartek 8.00 – 14.00
Piątek 8.00 – 14.00

Nauczyciel-bibliotekarz: Lidia Zadka

Regulamin biblioteki szkolnej.pdf

Aneks do regulaminu biblioteki.pdf

e-mail: bibliotekalo2@gmail.com

Nowości w bibliotece

Radek RAK: Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli
Nagroda Literacka Nike 2020

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.

Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.

Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.

Radek Rak: Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Warszawa: Powergraph 2020.
Źródło: www.lubimyczytac.pl

GOLDING William: Władca much

Jedna z najsłynniejszych powieści o upadku kultury i cywilizacji, która weszła na stałe do kanonu najważniejszych dzieł XX wieku
Grupa chłopców, którzy jako jedyni ocaleli po katastrofie lotniczej, znajduje schronienie na bezludnej wyspie. Początkowo rozbitkowie, pozbawieni nadzoru dorosłych, cieszą się wolnością w rajskiej scenerii z dala od cywilizacji. Jednak ich wysiłki, by stworzyć własne małe społeczeństwo, prowadzą do katastrofy, a przygoda obraca się w koszmar.
Laureat literackiej Nagrody Nobla William Golding rozwiewa złudzenia o dobrej naturze człowieka, pokazując w sugestywny i przerażający sposób, jak zwykli uczniowie brytyjskich szkół stopniowo pogrążają się w barbarzyństwie i zatracają swoje ludzkie odruchy.

William Golding: Władca much. Poznań: Zysk i S-ka 2020.
Źródło: www.czytam.pl

MRÓZ Remigiusz: Halny

Góry nie zaznały krwi przez niemal trzy lata. Panujący w nich spokój trwał, od kiedy Wiktor Forst ujął mordercę nazywanego Bestią z Giewontu – i nic nie wskazywało na to, by sytuacja miała się zmienić.
Koszmar nadszedł wraz z halnym. Dominika Wadryś-Hansen została wezwana do Zakopanego, gdy tuż przed wejściem do kaplicy na Wiktorówkach odnaleziono makabrycznie zamordowaną kobietę. Ciało rozcięto, wnętrzności wywleczono, a w ustach ofiary umieszczono monetę łudząco przypominającą te, którymi posługiwał się seryjny zabójca lata temu.

Poszlaki prowadzą donikąd, odpowiedzi jednak zdaje się mieć osadzony w więzieniu Iwo Eliasz. Deklaruje, że zamierza się nimi podzielić – ale tylko z jednym człowiekiem.

Człowiekiem, który zniknął.

Remigiusz Mróz: Halny. Poznań: Wydawnictwo Filia 2020.
Źródło: www.czytam.pl

Angelika KUŹNIAK: Stryjeńska. Diabli nadali

13 maja br. minęła 130. rocznica urodzin Zofii STRYJEŃSKIEJ (1891-1976) polskiej malarki, graficzki, ilustratorki, scenografki. Stryjeńska była reprezentantką art deco. Była najbardziej znaną polską artystką, plastyczką XX-lecia międzywojennego, wraz z Tamarą Łempicką.
O jej twórczości i barwnym życiu osobistym i artystycznym można by napisać kilka tomów – co też uczyniono.
Jedną z jej najnowszych biografii polecam szczególnie. Jest to książka Angeliki Kuźniak pt. “Stryjeńska. Diabli nadali”, która jest również dostępna w naszej bibliotece.

Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojennej Polski – Iwaszkiewicz, Lechoń, Tuwim, Pawlikowska-Jasnorzewska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin.

O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Jak wyglądał jej związek z wybitnym architektem Karolem Stryjeńskim? Gdzie piła wódkę i jakie wznosiła toasty? O czym milczała? Jak na jej decyzje wpływało macierzyństwo? To tylko kilka z setek wnikliwych pytań, które zadaje Angelika Kuźniak, pozwalając nam w Zofii Stryjeńskiej zobaczyć człowieka z krwi i kości, a w jej rozterkach ponadczasowe dylematy.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/stryjenska

Link o twórczości Z. Stryjeńskiej: https://niezlasztuka.net/o-sztuce/zofia-stryjenska-i-jej-walka-o-bycie-artystka/

Angelika Kuźniak: Stryjeńska. Diabli nadali. Wołowiec:  Wydawnictwo Czarne 2015