Biblioteka


BIBLIOTEKA SZKOLNA posiada ponad 14,5 tys. książek z zakresu literatury pięknej i popularnonaukowej, gromadzi dokumenty elektroniczne, czasopisma, dokumenty szkolne: Statut szkoły, PZO. KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY, który jest udostępniany na miejscu, stanowią wydawnictwa albumowe, cimelia, encyklopedie, słowniki przedmiotowe i językowe.

Odpowiednio wyeksponowane są NOWOŚCI WYDAWNICZE, Literacka Nagroda NOBLA i Nagroda Literacka NIKE oraz – dział Patron szkoły – Stefan Żeromski.

Księgozbiór jest ustawiony w układzie alfabetyczno – działowym wg zasad UKD. Wyodrębnione są działy: Literatura piękna, Lektury, Literatura młodzieżowa, Fantastyka oraz Religia, Filozofia, Informatyka, Oświata, Matematyka, Chemia, Biologia, Sztuka, Architektura, Poezja, Geografia, Historia, Języki obce, Biografie oraz Regionalia (wydawnictwa związane z historią, kulturą regionu).


Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana.
Wypożyczanie odbywa się za pomocą programu bibliotecznego MOL NET + na zasadach określonych w Regulaminie biblioteki szkolnej (pdf).

Biblioteka składa się z wypożyczalni, czytelni oraz centrum multimedialnego. W czytelni znajduje się kącik nauki własnej oraz 6 stolików i 30 krzeseł do dyspozycji uczniów. W pracowni multimedialnej znajduje się 5 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.

W bibliotece organizowane są konkursy czytelnicze, plastyczne, fotograficzne. Ponadto młodzież ma możliwość zaprezentowania swoich prac w formie wystaw autorskich.

AKTUALNE KONKURSY

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny “MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”  – do 15 listopada 2019r. (link)

Konkurs fotograficzny “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT” – do 15 stycznia 2020 r. (link)

AKTUALNOŚCI

Książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Niezmiernie miło nam poinformować, że nasza szkoła przeszła pomyślnie etap oceny wniosku „o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej” w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych szkół, które otrzymały 15 tysięcy zł na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych.

Wykaz książek proponowanych do zakupu  w ramach NPRCz powstał m.in. w wyniku przeprowadzonego plebiscytu wśród uczniów naszej szkoły „Twoja książka w naszej bibliotece”. Uwzględniono również propozycje nauczycieli, zasięgnięto opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, ponadto plan zakupów książek skonsultowano z innymi bibliotekami.

Do naszej szkolnej biblioteki zostały zakupione NOWOŚCI WYDAWNICZE, LEKTURY SZKOLNE oraz AUDIOBOOKI.
Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie: fantastyka, poezje, dramaty, kryminały, reportaże, biografie, książki obyczajowe i wszystkie inne warte przeczytania.
Zapraszamy do biblioteki!!

POLECANE LINKI

Biblioteka Internetowa WOLNE LEKTURY.PL

KONKURSY

Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “CZY ZNASZ PATRONA SWOJEJ SZKOŁY?”

11 października 2019 r. odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “Czy znasz patrona swojej szkoły?”
LAUREATKĄ
 konkursu została Joanna SPYCHALSKA, 2b, która otrzymała nagrodę książkową oraz ocenę bardzo dobrą z jęz. polskiego.
II miejsce zajęła Wiktoria POŚPIECH, 3c
III miejsce  – Amelia GIBKA, 1c

GRATULUJEMY!!

Co wiesz o Stefanie Żeromskim? Quiz wiedzy (link)

“GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT”(link)

Konkurs fotograficzny “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT”, org. przez Wydział Nauk Geograficznych UŁ

Interesujesz się szeroko pojętą geografią i robisz zdjęcia?  Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!

REGULAMIN konkursu.pdf

W konkursie przewidziane są dwie kategorie tematyczne:
1. przedstawienie procesów i form naturalnych
2. obiekty antropogeniczne (uwarunkowane działalnością człowieka).

Każdy uczestnik konkursu może przedstawić maksymalnie 5 fotografii łącznie w obu kategoriach.

Prace należy przesłać do 15 stycznia 2020 r.

Na zwycięzców czekają NAGRODY.

Szczegółowe informacje na stronie: www.geo.uni.lodz.pl lub w bibliotece szkolnej.

LITERACKI NOBEL i NIKE

Nagroda Literacka NOBEL 2018 dla Olgi TOKARCZUK (link)

Olga Tokarczuk nagrodzona za “narracyjną wyobraźnię”

Olga Tokarczuk (ur. 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie) – polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść “Bieguni “ oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: “Bieguni” (2008) i “Księgi Jakubowe” (2015).  Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podkreśliła “narracyjną wyobraźnię autorki, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako sposób na życie.”

Jest uważana za jedną z najwybitniejszych i najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarek. Jej twórczość była tłumaczona na ponad 20 języków.


Powieści i opowiadania

Ekranizacje

  • Numery (spektakl Teatru Telewizji; w roli Miss L. wystąpiła Ewa Dałkowska);
  • Skarb (spektakl Teatru Telewizji na motywach fragmentów powieści Dom dzienny, dom nocny; w roli Krystyny Popłoch wystąpiła Maja Ostaszewska);
  • E.E. (spektakl Teatru Telewizji; w roli Erny Eltzner wystąpiła Agata Buzek);
  • Żurek (2003, w reż. Ryszarda Brylskiego);
  • Aria Diva (2007, w reż. Agnieszki Smoczyńskiej);
  • W 2016 roku Agnieszka Holland wraz z Kasią Adamik zekranizowały powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” jako film Pokot.  Źródło: wikipedia

Nagroda Literacka NOBEL 2019 (link)

Laureatem literackiego Nobla 2019 został Austriak Peter HANDKE za  „wpływową pracę, która z lingwistyczną pomysłowością spenetrowała peryferia i specyficzność ludzkiego doświadczenia.”

Peter Handke (ur. 6 grudnia 1942 r. w Griffen w Austrii) – austriacki pisarz i tłumacz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2019 rok. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych austriackich pisarzy.

 

 

 

Nagroda Literacka NIKE 2019 (link)

Mariusz SZCZYGIEŁ “Nie ma”

Autor ten jest laureatem Nike Czytelników 2007. Wówczas został nagrodzony za książkę “Gottland”.

Mariusz Szczygieł otrzymał najważniejszą nagrodę literacką w Polsce za reportaż “Nie ma”. Książka została wydana przez wydawnictwo Dowody na Istnienie. Zbiór reportaży “Nie ma” to złożona z wielu historii i głosów opowieść o współczesnym człowieku, prawdach najważniejszych, pustce, przemijaniu, tęsknocie, bólu i nadziei. Źródło: wyborcza.pl

Godziny pracy biblioteki:

Poniedziałek 8.00 – 14.00
Wtorek 8.00 – 14.00
Środa 8.00 – 14.00
Czwartek 8.00 – 14.00
Piątek 8.00 – 14.00

Nauczyciel-bibliotekarz: Lidia Zadka

Regulamin biblioteki szkolnej

e-mail: bibliotekalo2@gmail.com

Nowości w bibliotece

WICHA Marcin: Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Nagroda Literacka Nike 2018

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” to porządkowanie pamięci, rozważania i próba uporządkowania życia. To bardzo osobista opowieść, choć Marcin Wicha, jak sam mówi, nie jest otwarty. Zapytany dlaczego zdecydował się na tak osobistą twórczość stwierdził, że sam sobie się dziwi, iż podjął się napisania takiej książki. Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.
W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.
źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/rzeczy-ktorych-nie-wyrzucilem

Marcin Wicha: Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Kraków: Wydawnictwo Karakter 2017  Źródło: www.lubimyczytac.pl

MYŚLIWSKI Wiesław: Ucho Igielne

“Ucho Igielne” to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna, głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splatają się z wymiarem symbolicznym.

Biegłem przez tę dawną dziką, zieloną dolinę do Ucha Igielnego. Stał już na brzegu tych spadzistych schodów, stukał laską w schodek poniżej, sprawdzając, o ile głębiej musi teraz zstąpić niż poprzednim razem. Widocznie stwierdził, że jest dużo głębiej, bo podobnie sprawdził i następny schodek, i następny. Jak można być takim starym, pomyślałem, a nawet zezłościło mnie to. W jego wieku już mało co ze świata zostaje, więc gdzie on idzie, po co?

Wiesław Myśliwski: Ucho Igielne. Kraków: Wydawnictwo ZNAK 2018. Źródło: www.znak.com.pl

ŻULCZYK Jakub: Ślepnąc od świateł

Zawsze chodzi wyłącznie o pieniądze. O nic innego. Ktoś może powiedzieć ci, że to niska pobudka. To nieprawda – oświadcza bohater powieści Jakuba Żulczyka. Ten młody człowiek przyjechał z Olsztyna do Warszawy, gdzie prawie skończył ASP. By uniknąć powielania egzystencjalnych schematów swoich rówieśników – przyszłych meneli, ludzi mogących w najlepszym razie otrzeć się o warstwy klasy średniej, niepoprawnych idealistów – dokonał życiowego wyboru według własnych upodobań: Zawsze lubiłem ważyć i liczyć.

Waży więc narkotyki i liczy pieniądze jako handlarz kokainy. W dzień śpi, w nocy odbywa samochodowy rajd po mieście, rozprowadzając towar, ale także bezwzględnie i brutalnie ściągając od dłużników pieniądze, przy pomocy odpowiednich ludzi.

Jakub Żulczyk w poruszający sposób ukazuje współczesną rzeczywistość, zdeformowaną do tego stopnia, że handlarz narkotyków staje się równie niezbędny jak strażak czy lekarz; jest nocnym dostawcą paliwa dla tych, którzy chcą – albo muszą – utrzymać się na powierzchni.

Jakub Żulczyk: Ślepnąc od świateł. Warszawa: Świat Książki 2018. Źródło: www.swiatksiazki.pl

CHMIELARZ Wojciech: Żmijowisko

Mistrzowski thriller Wojciecha Chmielarza. Ostatnie wspólne wakacje… Tragedia, która niszczy. Czas, który nie przynosi pocieszenia. Koniec, od którego nie ma ucieczki.
Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Tym razem trafiają do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Bawią się jak zwykle – odreagowując stres szybkiego wielkomiejskiego życia. Jest alkohol, są narkotyki. A także skrywane od lat urazy, dawne uczucia i wzajemne pretensje.
Podczas jednej z mocno zakrapianych imprez ktoś kogoś prawie topi. Wywiązuje się kłótnia, podczas której otwierają się dawne rany. Następnego dnia córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, znika. Pomimo poszukiwań nikomu nie udaje się jej odnaleźć. Rozpływa się w powietrzu.
“Ada była ciągle najważniejsza. Każdego dnia o niej myślałem, każdego. O tym, co się stało. O tym, co moglibyśmy zrobić inaczej.” Rok później jej ojciec wraca do Żmijowiska, by podjąć ostatnią próbę odnalezienia córki. Przez te dwanaście miesięcy znienawidziła go cała Polska. Ale – jak się okazuje – nie wraca tam sam…
“Żmijowisko” to opowieść o tragedii, która niszczy. O rodzinie, która musi stawić czoło próbie przekraczającej ludzkie wyobrażenia. Uczuciach, które trwają pomimo mijających lat i nie niosą pocieszenia. Zdradzie, bólu i miłości. Strachu, zbrodni i karze. O tym, ile jesteśmy w stanie zrobić dla naszych dzieci i jak wiele nas to kosztuje.

Wojciech Chmielarz: Żmijowisko. Warszawa: Wydawnictwo Marginesy 2018 źródło opisu: www.lubimy czytac.pl