AKTUALNOŚCI (link)


BIBLIOTEKA SZKOLNA
posiada ponad 15 tys. książek z zakresu literatury pięknej i popularnonaukowej, gromadzi dokumenty elektroniczne, czasopisma, dokumenty szkolne: Statut szkoły, PZO. KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY, który jest udostępniany na miejscu, stanowią wydawnictwa albumowe, cimelia oraz encyklopedie, słowniki przedmiotowe i językowe.

Odpowiednio wyeksponowane są NOWOŚCI WYDAWNICZE, Literacka Nagroda NOBLA i Nagroda Literacka NIKE oraz – dział Patron szkoły – Stefan Żeromski.

Księgozbiór jest ustawiony w układzie alfabetyczno – działowym wg zasad UKD. Wyodrębnione są działy: Literatura piękna, Lektury, Literatura młodzieżowa, Fantastyka oraz Religia, Filozofia, Informatyka, Oświata, Matematyka, Chemia, Biologia, Sztuka, Architektura, Poezja, Geografia, Historia, Języki obce, Biografie oraz Regionalia (wydawnictwa związane z historią, kulturą regionu).

Bogaty księgozbiór biblioteki  stanowi cenną pomoc w nauce i umożliwia dobre przygotowanie się do egzaminu maturalnego.

W 2017 roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła się o 388 tytułów, w tym 21 audiobooków. (link)
Do szkolnej biblioteki zostały zakupione nowości wydawnicze, lektury szkolne oraz audiobooki (łącznie 951 egz.).

Katalog online biblioteki

Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana. Wypożyczanie odbywa się za pomocą programu bibliotecznego MOL NET + na zasadach określonych w Regulaminie biblioteki szkolnej (pdf).

Biblioteka składa się z wypożyczalni, czytelni oraz centrum multimedialnego. W czytelni znajduje się kącik nauki własnej oraz 6 stolików i 30 krzeseł do dyspozycji uczniów. W pracowni multimedialnej znajduje się 5 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.
Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice.

W bibliotece organizowane są konkursy czytelnicze, plastyczne, fotograficzne. Ponadto młodzież ma możliwość zaprezentowania swoich prac w formie wystaw autorskich.

BIBLIOTEKA internetowa WOLNE LEKTURY

GODZINY  PRACY  BIBLIOTEKI

Poniedziałek 8.00 – 15.00
Wtorek 8.00 – 15.00
Środa 8.00 – 15.00
Czwartek 11.30 – 15.00
Piątek 8.00 – 14.30

e-mail: bibliotekalo2@gmail.com

 Regulamin biblioteki szkolnej (pdf).

KONKURSY *** PROGRAMY *** PROJEKTY

69. OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI

W imieniu Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu zapraszam wszystkich chętnych do udziału w 69. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim

 

OKR to najstarszy i najważniejszy konkurs recytatorski w Polsce. Konkurs ma charakter wieloetapowy.

Konkurs składa się z 4 odrębnych turniejów: Turnieju Recytatorskiego, Turnieju Poezji Śpiewanej, Turnieju Teatrów Jednego Aktora i Turnieju Wywiedzione ze Słowa.

Eliminacje międzypowiatowe odbędą się 16 kwietnia 2024 r. w PBP w Sieradzu.

Karty zgłoszenia należy przesłać mailowo na adres: konkurs@pbpsieradz.pl lub dostarczyć do dnia 4 kwietnia 2024 r. do PBP, ul. Żwirki i Wigury 4, 98-200 Sieradz, z dopiskiem 69. OKR.

FERIE z KSIĄŻKĄ

Zapraszam wszystkich uczniów do biblioteki szkolnej po wyjątkowe, niezwykle ciekawe i fascynujące książki na FERIE ZIMOWE.


Oto wybrane tytuły książek:

S. Collins: Ballada ptaków i węży
J. Fosse: Drugie imię (Nobel 2023)
J. Kuciel-Frydryszak: Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Z. Miłoszewski: Kwestia ceny
R. Mróz: Zaginięcie, Kabalista
J. Nesbo: Łowcy głów, Krew na śniegu
Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu  – z Filozofii, Sztuki, Psychologii
Z. Rudzka: Ten się śmieje, kto ma zęby (Nike 2023)
D. Tartt: Szczygieł
J. Żulczyk: Dawno temu w Warszawie

i wiele innych tytułów    więcej zobacz tutaj: NOWOŚCI WYDAWNICZE

Zapraszam i do zobaczenia

Lidia Zadka

Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “CZY ZNASZ PATRONA SWOJEJ SZKOŁY?”

W środę 22 listopada 2023 r. odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “Czy znasz Patrona swojej szkoły?”

LAUREATKĄ
konkursu została Aleksandra HADAŚ, 2a, która otrzymała nagrodę książkową oraz ocenę celującą (6) z jęz. polskiego.
II miejsce zajął Adam ŚPIEWAK, 2c
III miejsce  – Weronika LEWANDOWSKA, 1a

GRATULACJE!!

Organizator konkursu: Lidia Zadka

Martyna Kulesza laureatką etapu rejonowego Konkursu Pięknego Czytania “Książka mówi”

14 listopada 2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu został rozstrzygnięty etap rejonowy Konkursu Pięknego Czytania “KSIĄŻKA MÓWI”, zw. z twórczością Wisławy Szymborskiej, Aleksandry Piłsudskiej i Włodzimierza Tetmajera, Patronów Roku 2023.

Nasza uczennica Martyna KULESZA z klasy 3d została LAUREATKĄ etapu rejonowego i tym samym zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego konkursu, który odbędzie się 1 grudnia 2023 r. w Zgierzu.
W etapie rejonowym konkursu brała również udział Kalina Lewandowska z klasy 1c.

Zadaniem uczestników było przeczytanie wybranego tekstu W. Szymborskiej lub A. Piłsudskiej lub Wł. Tetmajera. Ocenie podlegał nie wybór tekstu, a jego interpretacja – umiejętność pięknego czytania z poprawną dykcją oraz oprawa artystyczna prezentowanego utworu.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim (finałowym)!!

Organizatorem konkursu jest Departament Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Łódzkiego oraz CRE WŁ w Zgierzu.

Opiekun: Anna Szwankowska

Fot. LiZa / II LO

Konkurs fotograficzny „GEOGRAFIA – proces, forma, obiekt” – do 15 stycznia 2024 r.

 

Konkurs fotograficzny “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT”, org. przez Wydział Nauk Geograficznych UŁ. (link)

Interesujesz się szeroko pojętą geografią i robisz zdjęcia?

TEN KONKURS JEST WŁAŚNIE DLA CIEBIE!!

TEMATEM konkursu jest: przedstawienie PROCESÓW i FORM NATURALNYCH oraz OBIEKTÓW ANTROPOGENICZNYCH (uwarunkowanych działalnością człowieka).

Każdy uczestnik konkursu może przedstawić maksymalnie 5 fotografii łącznie.

Prace należy przesłać do 15 stycznia 2024 r.

Na zwycięzców czekają nagrody.

 

Szczegółowe informacje na stronie: https://www.geo.uni.lodz.pl/popularyzacja/konkurs-geografia-proces-forma-obiekt

Ogólnopolski projekt Czytaj PL “Akcja szyta na miarę!”

Wybrane ebooki i audiobooki dostępne w Czytaj PL 2023:

  1. Bijan M.: Muchomory w cukrze
  2. Fiedorczuk J.: Dom Oriona
  3. Gargaś G.: Wiem, co czujesz
  4. Hendel P.: Cmentarz osobliwości
  5. Hoover C.: It starts with Us
  6. Lubina M.: Niedźwiedź w objęciach smoka
  7. Małecki R.: Wiatrołomy
  8. Mróz R.: Kabalista
  9. Puzyńska K.: Motylek
  10. Tochman W.: Historia na śmierć i życie
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W marcu 2017 r. nasza szkoła przeszła pomyślnie etap oceny wniosku „o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej” w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych szkół, które otrzymały 15 tysięcy zł na ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych.

Wykaz książek proponowanych do zakupu  w ramach NPRCz powstał m.in. w wyniku przeprowadzonego plebiscytu wśród uczniów naszej szkoły „Twoja książka w naszej bibliotece”. Uwzględniono również propozycje nauczycieli, zasięgnięto opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, ponadto plan zakupów książek skonsultowano z innymi bibliotekami.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła się o 388 tytułów, w tym 21 audiobooków. (link)
Do naszej szkolnej biblioteki zostały zakupione NOWOŚCI WYDAWNICZE, LEKTURY SZKOLNE oraz AUDIOBOOKI  (łącznie 951 egz.).

Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie: fantastyka, poezje, dramaty, kryminały, reportaże, biografie, książki obyczajowe i wszystkie inne warte przeczytania.
Zapraszamy do biblioteki!!

Literacka NAGRODA NOBLA 2023 (link)

Laureatem Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie literatury został  Norweg Jon FOSSE.

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 2023 r. otrzymał norweski pisarz i dramaturg Jon Fosse. Jak podała Akademia Szwedzka, Fosse został wyróżniony „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, czego nie sposób wypowiedzieć”.

Jon Fosse, piewca samotności

Norweski pisarz i dramaturg Jon Fosse (ur. w 1959 r.) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy europejskich.
Debiutował w 1983 roku powieścią „Czerwone, czarne”. Jego pierwsza sztuka teatralna „I nigdy się nie rozłączymy” wystawiona została w 1994 r. Jest też autorem poezji, książek dla dzieci, esejów. W Polsce ukazały się lub były grane jego sztuki „Matka i Dziecko”, „Noc śpiewa piosenki”, „Odwiedziny”, „Letni dzień”, „Syn” w przekładzie Haliny Thylwe.

Źródło: www.rp.pl

Nagroda Literacka NIKE 2023 (link)

Laureatką Nagrody Literackiej Nike 2023 została Zyta RUDZKA za książkę „Ten się śmieje, kto ma zęby”.

 

Inga Iwasiów w uzasadnieniu werdyktu mówiła, że jury wyróżniło autorkę za „istotną, angażującą czytelniczo prozę, fikcję tak porywającą, że odpowiada na pytania zadawane realności”.
„Ten się śmieje, kto ma zęby” przetwarza schemat bajki i brzmi nie tylko stomatologiczną przypowieścią – od tytułu, przez kolejne wyjścia z domu, odwiedziny u znajomych, w zakładzie pogrzebowym i w przeszłości. Przez powiedzonka, dosadne frazy, wyprzedaże i scenki Wera odtwarza życie, zmysłowe i wielowątkowe. Jedna żałoba pozwala odbyć inną, po kochance. Zyta Rudzka opisuje bowiem świat miłości, w którym erotyczna swoboda trafia się często, a zakazy dotyczą opłakiwania”.

Powieść Zyty Rudzkiej Ten się śmieje, kto ma zęby jest monologiem fryzjerki Wery, która straciła wszystko – aby pochować męża dżokeja musi wyprzedać cały swój majątek. Nie znaczy to jednak, że jest kobietą słabą. Do końca bowiem żyje na własnych warunkach.

Jak zwykle u Zyty Rudzkiej, książka zachwyca tyleż konstrukcją głównej postaci, ileż oryginalnym, zupełnie osobnym językiem.

Ten się śmieje, kto ma zęby było już drugim tytułem pisarki nominowanym do Nagrody NIKE. W 2019 r. do finału dotarła jej powieść Krótka wymiana ognia.

 

Zyta Rudzka jest pisarką, scenarzystką i dramatopisarką. W dorobku ma choćby takie powieści jak wspomniana Krótka wymiana ognia, Tkanki miękkie, Ślicznotka doktora Josefa czy Mykwa. Jest laureatką takich wyróżnień jak: Nagroda Literacka m.st. Warszawy, Nagroda Literacka „Gdynia”, Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna oraz Poznańska Nagroda Literacka – Nagroda im. Adama Mickiewicza.

Laureatem Nagrody NIKE Czytelników został Grzegorz Piątek za reportaż historyczny Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939 (W.A.B., 2022).

Źródło: www.publio.pl

Rok 2024 został ogłoszony Rokiem Edukacji Ekonomicznej.

PATRONAMI ROKU 2024 wybranymi przez Sejm RP są: Marek Hłasko, arcybiskup Antoni Baraniak, Romuald Traugutt, Wincenty Witos, Kazimierz Wierzyński, Melchior Wańkowicz, Rodzina Ulmów, Zygmunt Miłkowski i Polscy Olimpijczycy.

Ponadto Senat RP Patronami Roku 2024 ustanowił: Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza i Władysława Zamoyskiego.

23 kwietnia – Światowy DZIEŃ KSIĄŻKI i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO i jest obchodzony 23 kwietnia.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO i jest obchodzony 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Święto obchodzone jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich.

POLECANE LINKI

Godziny pracy biblioteki:

Poniedziałek 8.00 – 15.00
Wtorek 8.00 – 15.00
Środa 8.00 – 15.00
Czwartek 11.30 – 15.00
Piątek 8.00 – 14.30

Nauczyciel-bibliotekarz: Lidia Zadka

Regulamin biblioteki szkolnej.pdf

Aneks do regulaminu biblioteki.pdf

e-mail: bibliotekalo2@gmail.com

    Nowości w bibliotece

    Jon FOSSE: Drugie imię
    Literacki Nobel 2023

    „Drugie imię. Septologia I-II” to pierwszy tom prozatorskiego opus magnum norweskiego pisarza i dramaturga, laureata literackiej nagrody Nobla 2023.

    Malarz i wdowiec Asle mieszka samotnie w domu w Dylgja. Jedynymi osobami, z którymi wciąż się widuje, są jego sąsiad, rybak Åsleik i Beyer, właściciel galerii w Bjørgvin, kilka godzin jazdy na południe. W Bjørgvin mieszka także drugi Asle, jego sobowtór, a może cień albo druga wersja tego samego życia? Pierwszy z nich stał się religijny, rzucił picie i odniósł sukces, drugiemu przypadł trudniejszy los. Wszystko powoli zmierza do spotkania obu malarzy.

    W tej porywającej rytmem, hipnotycznej prozie Fosse stawia fundamentalne pytania: co czyni nas tym, kim jesteśmy? Dlaczego prowadzimy takie, a nie inne życie? Z pomocą retrospekcji norweski mistrz portretuje życie obu malarzy, tworząc przejmujący obraz kondycji ludzkiej.

    Septologia opowiada o sprawach najważniejszych: o naturze sztuki, Bogu, przemijaniu, nałogach, miłości i śmierci.

    „Pisarstwo Fossego pochłania czytelnika, jest czymś, w czym czytelnik znika niby wiatr w ciemnościach. (…) Jego głosu nie sposób pomylić” Karl Ove Knausgård

    Jon Fosse: Drugie imię. Septologia I-II. Warszawa: Wydawnictwo ArtRage 2023

    Źródło: www.lubimyczytac.pl

    Zyta RUDZKA: Ten się śmieje, kto ma zęby

    Laureatka Nagrody Literackiej Nike 2023.

    Powieść jednej z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarek.
    Zyta Rudzka w zachwycającej niekonwencjonalną formą powieści po raz kolejny śmiało eksperymentuje z językiem i urzeka oryginalnym, bezkompromisowym stylem.
    Historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja. Wera i Karol przeżyli ze sobą całe życie. Od dostatku do biedy. Teraz Wera chodzi po starych miłościach, żeby załatwić mężowi buty do trumny. Trudno o dobre buty dla nieboszczyka. Rudzka w swoim charakterystycznym ostrym stylu oraz z poczuciem humoru przedstawia portret kobiety silnej i drapieżnej, która nigdy nie składa broni.

    „Moja bohaterka straciła miłość, męża, pracę. Niewielki dorobek wyprzedała na bazarze. Ale Wera jest nie do zdarcia. Nie celebruje utraty. Nie chce być wdową ani ofiarą. Kocha, kogo chce, i żyje, jak chce, stąd jej siła. Spotykam ciągle takie kobiety – chciałam oddać im głos” – Zyta Rudzka.

    „Ten się śmieje kto ma zęby” to najlepsza polska książka 2022 roku według Gazety Wyborczej i tygodnika „Polityka”, a także laureatka Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza i Nagrody Literackiej m. st. Warszawy.

    Zyta Rudzka: Ten się śmieje, kto ma zęby. Warszawa: Wydawnictwo WAB 2022

    Źródło: www.lubimyczytac.pl

    Joanna KUCIEL – FRYDRYSZAK: Służące do wszystkiego

    Przejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze.

    Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci.

    Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.

    W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom.

    Służące do wszystkiego to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna.

    Joanna Kuciel – Frydryszak: Służące do wszystkiego. Warszawa: Marginesy 2022

    Źródło: www.lubimyczytac.pl

    Andrzej LEDER: Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej

    W Polsce w latach 1939–1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Ta rewolucja niesłychanie głęboko przeorała tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki do dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli mieszczaństwa, do najgłębszej być może od wieków zmiany mentalności Polaków: odejścia od mentalności określonej przez wieś i folwark ku tej zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia. Ta rewolucja pozostaje jednak nieobecna w świadomości społecznej.

    To książka o wydarzeniach, które nas ukształtowały, a o których wolimy nie pamiętać. Filozof bada naszą zbiorową amnezję, poddając psychoanalizie traumy najnowszej historii: okupację z Zachodu i rewolucję ze Wschodu, zagładę Żydów i likwidację ziemiaństwa, wyparte winy i nieopowiedziane krzywdy. „Prześniona rewolucja” to rzadkie w polskiej humanistyce połączenie głębokiego namysłu nad kulturą i literaturą z trzeźwą analizą kwestii politycznych i ekonomicznych – mocna lektura, która każe na nowo przemyśleć „polską duszę”. Andrzej Leder wyjaśnia, dlaczego polska klasa średnia po 1989 roku tak polubiła sushi i jaki to ma związek z Zagładą i komunizmem.
    Agnieszka Graff

    Andrzej Leder: Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2013

    Źródło: www.lubimyczytac.pl