Biblioteka


BIBLIOTEKA SZKOLNA posiada ponad 14,5 tys. książek z zakresu literatury pięknej i popularnonaukowej, gromadzi dokumenty elektroniczne, czasopisma, dokumenty szkolne: Statut szkoły, PZO. KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY, który jest udostępniany na miejscu, stanowią wydawnictwa albumowe, cimelia, encyklopedie, słowniki przedmiotowe i językowe.

Odpowiednio wyeksponowane są NOWOŚCI WYDAWNICZE, Literacka Nagroda NOBLA i Nagroda Literacka NIKE oraz – dział Patron szkoły – Stefan Żeromski.

Księgozbiór jest ustawiony w układzie alfabetyczno – działowym wg zasad UKD. Wyodrębnione są działy: Literatura piękna, Lektury, Literatura młodzieżowa, Fantastyka oraz Religia, Filozofia, Informatyka, Oświata, Matematyka, Chemia, Biologia, Sztuka, Architektura, Poezja, Geografia, Historia, Języki obce, Biografie oraz Regionalia (wydawnictwa związane z historią, kulturą regionu).


Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana.
Wypożyczanie odbywa się za pomocą programu bibliotecznego MOL NET + na zasadach określonych w Regulaminie biblioteki szkolnej (pdf).

Biblioteka składa się z wypożyczalni, czytelni oraz centrum multimedialnego. W czytelni znajduje się kącik nauki własnej oraz 6 stolików i 30 krzeseł do dyspozycji uczniów. W pracowni multimedialnej znajduje się 5 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.

W bibliotece organizowane są konkursy czytelnicze, plastyczne, fotograficzne. Ponadto młodzież ma możliwość zaprezentowania swoich prac w formie wystaw autorskich.

AKTUALNE KONKURSY

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny “MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”  – do 15 listopada 2018r. (link)

Konkurs fotograficzny “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT” – do 15 stycznia 2019 r. (link)

AKTUALNOŚCI

Książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Niezmiernie miło nam poinformować, że nasza szkoła przeszła pomyślnie etap oceny wniosku „o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej” w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych szkół, które otrzymały 15 tysięcy zł na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych.

Wykaz książek proponowanych do zakupu  w ramach NPRCz powstał m.in. w wyniku przeprowadzonego plebiscytu wśród uczniów naszej szkoły „Twoja książka w naszej bibliotece”. Uwzględniono również propozycje nauczycieli, zasięgnięto opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, ponadto plan zakupów książek skonsultowano z innymi bibliotekami.

Do naszej szkolnej biblioteki zostały zakupione NOWOŚCI WYDAWNICZE, LEKTURY SZKOLNE oraz AUDIOBOOKI.
Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie: fantastyka, poezje, dramaty, kryminały, reportaże, biografie, książki obyczajowe i wszystkie inne warte przeczytania.
Zapraszamy do biblioteki!!

POLECANE LINKI

Biblioteka Internetowa WOLNE LEKTURY.PL

KONKURSY

Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “CZY ZNASZ PATRONA SWOJEJ SZKOŁY?”

18 września 2018 r. odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “Czy znasz patrona swojej szkoły?”
LAUREATKĄ
konkursu została Adrianna LEWICKA, 1c, która otrzymała nagrodę książkową oraz ocenę bardzo dobrą z jęz. polskiego.
II miejsce zajęła Sandra SIBIRSKA, 2a
III miejsce  – Joanna SPYCHALSKA, 1b

Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów 50-lecia naszej szkoły.

 

Konkurs fotograficzny “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT”, org. przez Wydział Nauk Geograficznych UŁ (link)

Interesujesz się szeroko pojętą geografią i robisz zdjęcia?  Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!

REGULAMIN konkursu.pdf

W konkursie przewidziane są dwie kategorie tematyczne:
1. przedstawienie procesów i form naturalnych
2. obiekty antropogeniczne (uwarunkowane działalnością człowieka).

Każdy uczestnik konkursu może przedstawić maksymalnie 5 fotografii łącznie.

Prace należy przesłać do 15 stycznia 2019 r.

Na zwycięzców czekają NAGRODY.

Szczegółowe informacje na stronie: www.geo.uni.lodz.pl lub w bibliotece szkolnej.

LITERACKI NOBEL i NIKE

Literacki NOBEL 2017 dla Kazuo ISHIGURO (link)

Kazuo Ishiguro (ur. 8 listopada 1954 w Nagasaki) – brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2017.

Urodził się w Nagasaki w Japonii, ale jego rodzina przeprowadziła się do Anglii w 1960, kiedy miał pięć lat. Obecnie mieszka w Londynie.

W 1986 roku otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść Malarz świata ułudy (An Artist of the Floating World), a w 1989 roku Nagrodę Bookera za trzecią powieść Okruchy dnia (The Remains of the Day). Za powieść Nie opuszczaj mnie (Never Let Me Go) był nominowany do Nagrody Bookera 2005.

Powieść Okruchy dnia w 1993 r. została zekranizowana pod tym samym tytułem. Reżyserem był James Ivory, a Anthony Hopkins zagrał postać kamerdynera Stevensa. Powieść Nie opuszczaj mnie została zekranizowana w 2010 r. pod tym samym tytułem przez Marka Romanka.

Powieści

  • Pejzaż w kolorze sepii (A Pale View of Hills, 1982)
  • Malarz świata ułudy (An Artist of the Floating World, 1986, wyd. polskie – 1991)
  • Okruchy dnia (The Remains of the Day, 1989, wyd. polskie – 1993 jako U schyłku dnia i ten sam przekład pt. Okruchy dnia – 1997)
  • Niepocieszony (The Unconsoled, 1995, wyd. polskie – 1996)
  • Kiedy byliśmy sierotami (When We Were Orphans, 2000, wyd. polskie – 2000)
  • Nie opuszczaj mnie (Never Let Me Go, 2005, wyd. polskie – 2005)
  • Pogrzebany olbrzym (The buried giant 2015, wyd. polskie 2015)

Opowiadania

  • Nokturny (Nocturnes: Five Stories of Music and Nightfall, 2009, wyd. polskie – 2010)   Źródło: wikipedia

Nagroda Literacka NIKE 2018 (link)

Marcin WICHA “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”

Marcin WICHA (ur. 1972 w Warszawie) – polski grafik, eseista i autor książek dla dzieci.

Laureat Paszportu “Polityki” za rok 2017 w kategorii: literatura oraz nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2018 i Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: esej za książkę “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.
Jako grafik projektuje okładki książek, czasopism, plakaty, znaki graficzne.Był autorem komentarzy rysunkowych w “Tygodniku Powszechnym”.
W 2018 r. uzyskał Nagrodę Literacką NIKE za książkę “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

PUBLIKACJE:
książki dla dzieci: “Klara: proszę tego nie czytać“, “Łysol i Strusia: Lekcje niegrzeczności”, “Bolek i Lolek: genialni detektywi”, “Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka”.
eseje: “Jak przestałem kochać design”, “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”
Źródło: wikipedia

Godziny pracy biblioteki:

Poniedziałek 7.45 – 13.45
Wtorek 8.30 – 14.30
Środa 7.45 – 13.45
Czwartek 8.30 – 14.30
Piątek 7.45 – 13.45

Nauczyciel-bibliotekarz: Lidia Zadka

Regulamin biblioteki szkolnej

e-mail: bibliotekalo2@gmail.com

Nowości w bibliotece

WICHA Marcin: Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Nagroda Literacka Nike 2018

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” to porządkowanie pamięci, rozważania i próba uporządkowania życia. To bardzo osobista opowieść, choć Marcin Wicha, jak sam mówi, nie jest otwarty. Zapytany dlaczego zdecydował się na tak osobistą twórczość stwierdził, że sam sobie się dziwi, iż podjął się napisania takiej książki. Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.
W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.
źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/rzeczy-ktorych-nie-wyrzucilem

Marcin Wicha: Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Kraków: Wydawnictwo Karakter 2017  Źródło: www.lubimyczytac.pl

MYŚLIWSKI Wiesław: Ucho Igielne

Ucho Igielne to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna, głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splatają się z wymiarem symbolicznym.

Biegłem przez tę dawną dziką, zieloną dolinę do Ucha Igielnego. Stał już na brzegu tych spadzistych schodów, stukał laską w schodek poniżej, sprawdzając, o ile głębiej musi teraz zstąpić niż poprzednim razem. Widocznie stwierdził, że jest dużo głębiej, bo podobnie sprawdził i następny schodek, i następny. Jak można być takim starym, pomyślałem, a nawet zezłościło mnie to. W jego wieku już mało co ze świata zostaje, więc gdzie on idzie, po co?

Wiesław Myśliwski: Ucho Igielne. Kraków: Wydawnictwo ZNAK 2018. Źródło: www.znak.com.pl

ŻULCZYK Jakub: Ślepnąc od świateł

Zawsze chodzi wyłącznie o pieniądze. O nic innego. Ktoś może powiedzieć ci, że to niska pobudka. To nieprawda – oświadcza bohater powieści Jakuba Żulczyka. Ten młody człowiek przyjechał z Olsztyna do Warszawy, gdzie prawie skończył ASP. By uniknąć powielania egzystencjalnych schematów swoich rówieśników – przyszłych meneli, ludzi mogących w najlepszym razie otrzeć się o warstwy klasy średniej, niepoprawnych idealistów – dokonał życiowego wyboru według własnych upodobań: Zawsze lubiłem ważyć i liczyć.

Waży więc narkotyki i liczy pieniądze jako handlarz kokainy. W dzień śpi, w nocy odbywa samochodowy rajd po mieście, rozprowadzając towar, ale także bezwzględnie i brutalnie ściągając od dłużników pieniądze, przy pomocy odpowiednich ludzi.

Jakub Żulczyk w poruszający sposób ukazuje współczesną rzeczywistość, zdeformowaną do tego stopnia, że handlarz narkotyków staje się równie niezbędny jak strażak czy lekarz; jest nocnym dostawcą paliwa dla tych, którzy chcą – albo muszą – utrzymać się na powierzchni.

Jakub Żulczyk: Ślepnąc od świateł. Warszawa: Świat Książki 2018. Źródło: www.swiatksiazki.pl

CHMIELARZ Wojciech: Żmijowisko

Mistrzowski thriller Wojciecha Chmielarza. Ostatnie wspólne wakacje… Tragedia, która niszczy. Czas, który nie przynosi pocieszenia. Koniec, od którego nie ma ucieczki.
Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Tym razem trafiają do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Bawią się jak zwykle – odreagowując stres szybkiego wielkomiejskiego życia. Jest alkohol, są narkotyki. A także skrywane od lat urazy, dawne uczucia i wzajemne pretensje.
Podczas jednej z mocno zakrapianych imprez ktoś kogoś prawie topi. Wywiązuje się kłótnia, podczas której otwierają się dawne rany. Następnego dnia córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, znika. Pomimo poszukiwań nikomu nie udaje się jej odnaleźć. Rozpływa się w powietrzu.
“Ada była ciągle najważniejsza. Każdego dnia o niej myślałem, każdego. O tym, co się stało. O tym, co moglibyśmy zrobić inaczej.” Rok później jej ojciec wraca do Żmijowiska, by podjąć ostatnią próbę odnalezienia córki. Przez te dwanaście miesięcy znienawidziła go cała Polska. Ale – jak się okazuje – nie wraca tam sam…
“Żmijowisko” to opowieść o tragedii, która niszczy. O rodzinie, która musi stawić czoło próbie przekraczającej ludzkie wyobrażenia. Uczuciach, które trwają pomimo mijających lat i nie niosą pocieszenia. Zdradzie, bólu i miłości. Strachu, zbrodni i karze. O tym, ile jesteśmy w stanie zrobić dla naszych dzieci i jak wiele nas to kosztuje.

Wojciech Chmielarz: Żmijowisko. Warszawa: Wydawnictwo Marginesy 2018 źródło opisu: www.lubimy czytac.pl