Biblioteka


Biblioteka szkolna posiada ponad 14,5 tys. książek z zakresu literatury pięknej i popularnonaukowej, gromadzi dokumenty elektroniczne, czasopisma, dokumenty szkolne: Statut szkoły, PZO. Księgozbiór podręczny, który jest udostępniany na miejscu, stanowią wydawnictwa albumowe, cimelia, encyklopedie, słowniki przedmiotowe i językowe.

Odpowiednio wyeksponowane są NOWOŚCI WYDAWNICZE, Literacka Nagroda NOBLA i Nagroda Literacka NIKE oraz – dział Patron szkoły – Stefan Żeromski.

Księgozbiór jest ustawiony w układzie alfabetyczno – działowym wg zasad UKD. Wyodrębnione są działy: Literatura piękna, Lektury, Literatura młodzieżowa, Fantastyka oraz Religia, Filozofia, Informatyka, Oświata, Matematyka, Chemia, Biologia, Sztuka, Architektura, Poezja, Geografia, Historia, Języki obce, Biografie oraz Regionalia (wydawnictwa związane z historią, kulturą regionu).


Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana.
Wypożyczanie odbywa się za pomocą programu bibliotecznego MOL NET + na zasadach określonych w Regulaminie biblioteki szkolnej (pdf).

Biblioteka składa się z wypożyczalni, czytelni oraz centrum multimedialnego. W czytelni znajduje się kącik nauki własnej oraz 6 stolików i 30 krzeseł do dyspozycji uczniów. W pracowni multimedialnej znajduje się 5 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.

W bibliotece organizowane są konkursy czytelnicze, plastyczne, fotograficzne. Ponadto młodzież ma możliwość zaprezentowania swoich prac w formie wystaw autorskich.

AKTUALNE KONKURSY

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny “MATEMATYKA W OBIEKTYWIE”  – do 15 listopada 2018r. (link)

Konkurs fotograficzny “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT” – do 15 stycznia 2019 r. (link)

AKTUALNOŚCI

Książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Niezmiernie miło nam poinformować, że nasza szkoła przeszła pomyślnie etap oceny wniosku „o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej” w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych szkół, które otrzymały 15 tysięcy zł na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych.

Wykaz książek proponowanych do zakupu  w ramach NPRCz powstał m.in. w wyniku przeprowadzonego plebiscytu wśród uczniów naszej szkoły „Twoja książka w naszej bibliotece”. Uwzględniono również propozycje nauczycieli, zasięgnięto opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, ponadto plan zakupów książek skonsultowano z innymi bibliotekami.

Do naszej szkolnej biblioteki zostały zakupione NOWOŚCI WYDAWNICZE, LEKTURY SZKOLNE oraz AUDIOBOOKI.
Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie: fantastyka, poezje, dramaty, kryminały, reportaże, biografie, książki obyczajowe i wszystkie inne warte przeczytania.
Zapraszamy do biblioteki!!

POLECANE LINKI

Biblioteka Internetowa WOLNE LEKTURY.PL

KONKURSY

Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “CZY ZNASZ PATRONA SWOJEJ SZKOŁY?”

18 września 2018 r. odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “Czy znasz patrona swojej szkoły?”
LAUREATKĄ
konkursu została Adrianna LEWICKA, 1c, która otrzymała nagrodę książkową oraz ocenę bardzo dobrą z jęz. polskiego.
II miejsce zajęła Sandra SIBIRSKA, 2a
III miejsce  – Joanna SPYCHALSKA, 1b

Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów 50-lecia naszej szkoły.

 

Konkurs fotograficzny “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT”, org. przez Wydział Nauk Geograficznych UŁ (link)

Interesujesz się szeroko pojętą geografią i robisz zdjęcia?  Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!

REGULAMIN konkursu.pdf

W konkursie przewidziane są dwie kategorie tematyczne:
1. przedstawienie procesów i form naturalnych
2. obiekty antropogeniczne (uwarunkowane działalnością człowieka).

Każdy uczestnik konkursu może przedstawić maksymalnie 5 fotografii łącznie.

Prace należy przesłać do 15 stycznia 2019 r.

Na zwycięzców czekają NAGRODY.

Szczegółowe informacje na stronie: www.geo.uni.lodz.pl lub w bibliotece szkolnej.

LITERACKI NOBEL i NIKE

Literacki NOBEL 2017 dla Kazuo ISHIGURO (link)

Kazuo Ishiguro (ur. 8 listopada 1954 w Nagasaki) – brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2017.

Urodził się w Nagasaki w Japonii, ale jego rodzina przeprowadziła się do Anglii w 1960, kiedy miał pięć lat. Obecnie mieszka w Londynie.

W 1986 roku otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść Malarz świata ułudy (An Artist of the Floating World), a w 1989 roku Nagrodę Bookera za trzecią powieść Okruchy dnia (The Remains of the Day). Za powieść Nie opuszczaj mnie (Never Let Me Go) był nominowany do Nagrody Bookera 2005.

Powieść Okruchy dnia w 1993 r. została zekranizowana pod tym samym tytułem. Reżyserem był James Ivory, a Anthony Hopkins zagrał postać kamerdynera Stevensa. Powieść Nie opuszczaj mnie została zekranizowana w 2010 r. pod tym samym tytułem przez Marka Romanka.

Powieści

  • Pejzaż w kolorze sepii (A Pale View of Hills, 1982)
  • Malarz świata ułudy (An Artist of the Floating World, 1986, wyd. polskie – 1991)
  • Okruchy dnia (The Remains of the Day, 1989, wyd. polskie – 1993 jako U schyłku dnia i ten sam przekład pt. Okruchy dnia – 1997)
  • Niepocieszony (The Unconsoled, 1995, wyd. polskie – 1996)
  • Kiedy byliśmy sierotami (When We Were Orphans, 2000, wyd. polskie – 2000)
  • Nie opuszczaj mnie (Never Let Me Go, 2005, wyd. polskie – 2005)
  • Pogrzebany olbrzym (The buried giant 2015, wyd. polskie 2015)

Opowiadania

  • Nokturny (Nocturnes: Five Stories of Music and Nightfall, 2009, wyd. polskie – 2010)   Źródło: wikipedia

Nagroda Literacka NIKE 2018 (link)

Marcin WICHA “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”

Marcin WICHA (ur. 1972 w Warszawie) – polski grafik, eseista i autor książek dla dzieci.

Laureat Paszportu “Polityki” za rok 2017 w kategorii: literatura oraz nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2018 i Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: esej za książkę “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.
Jako grafik projektuje okładki książek, czasopism, plakaty, znaki graficzne.Był autorem komentarzy rysunkowych w “Tygodniku Powszechnym”.
W 2018 r. uzyskał Nagrodę Literacką NIKE za książkę “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

PUBLIKACJE:
książki dla dzieci: “Klara: proszę tego nie czytać“, “Łysol i Strusia: Lekcje niegrzeczności”, “Bolek i Lolek: genialni detektywi”, “Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka”.
eseje: “Jak przestałem kochać design”, “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”
Źródło: wikipedia

Godziny pracy biblioteki:

Poniedziałek 7.45 – 13.45
Wtorek 8.30 – 14.30
Środa 7.45 – 13.45
Czwartek 8.30 – 14.30
Piątek 7.45 – 13.45

Nauczyciel-bibliotekarz: Lidia Zadka

Regulamin biblioteki szkolnej

e-mail: bibliotekalo2@gmail.com

Nowości w bibliotece

WICHA Marcin: Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Nagroda Literacka Nike 2018

Rzeczy, których nie wyrzuciłem” to porządkowanie pamięci, rozważania i próba uporządkowania życia. To bardzo osobista opowieść, choć Marcin Wicha, jak sam mówi, nie jest otwarty. Zapytany dlaczego zdecydował się na tak osobistą twórczość stwierdził, że sam sobie się dziwi, iż podjął się napisania takiej książki. Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.
W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.

źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/rzeczy-ktorych-nie-wyrzucilem

Marcin Wicha: Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Kraków: Wydawnictwo Karakter 2017  Źródło: www.lubimyczytac.pl

ŚLIWIŃSKA Monika: Wyspiański. Dopóki starczy życia

Czwarty wieszcz. Autor kilkunastu dramatów, z których jedynie Wesele zyskało miano arcydzieła. Artysta na piedestale, którego życie prywatne pozostaje w półmroku. Mąż, który pisze o żonie w najintymniejszych strofach wierszy. Ojciec, którego zgon złamie życiorysy czworga dzieci. Człowiek, który ściga się ze śmiercią. Napiętnowany chorobą, spala się w nierównej walce z przeznaczeniem. Gorączkowo szuka dróg spełnienia artystycznego. W przededniu śmierci czyta o sobie: największy z żyjących polskich poetów. Wierzy w nieśmiertelność, bo jedynie ona może przynieść wyzwolenie. Z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników Monika Śliwińska rekonstruuje mało znany, prywatny portret Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia dramatyczny zapis życia genialnego malarza, poety, reformatora teatru; artysty u szczytu popularności, który żegna się ze światem.

Publikacja oparta jest o unikalne fragmenty listów, rodzinnych dokumentów oraz dzienników. Autorka skupia się w swojej książce na wielu cennych, odkrytych po raz pierwszy, drobiazgach dotyczących życiorysu tego artysty. Po przeczytaniu tego obszernego studium jego życia, opartego właśnie na impresjach zapisanych w dziennikach, listach, rachunkach wynika, że był to twórca genialny, ale jednocześnie odizolowany, bardzo osobny.

Mija 110 lat od śmierci dramaturga, poety, malarza. Zmarł 28 listopada 1907 roku w Krakowie. Miał 38 lat.

Monika Śliwińska: Wyspiański. Dopóki starczy życia. Warszawa: Wydawnictwo Literackie 2017. Źródło: Czytam.pl

ISHIGURO Kazuo: Okruchy dnia
Literacka Nagroda Nobla 2017

Powieść nagrodzona Bookerem, najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą literacką.

Książka laureata literackiej Nagrody Nobla 2017.

Światowy rozgłos przyniosła jej ekranizacja z mistrzowskimi kreacjami Anthony’ego Hopkinsa i Emmy Thompson, wyróżniona 8 nominacjami do Oscarów.

Narratorem książki jest Stevens, angielski kamerdyner, który wierność wobec pracodawcy i wypełnianie obowiązków stawia ponad wszystko. Swoje dotychczasowe życie w całości podporządkował służbie u lorda Darlingtona. Po śmierci chlebodawcy nadal prowadzi jego dom. Podczas krótkiego urlopu wyrusza samochodem do Kornwalii, by namówić do powrotu dawną gospodynię pannę Kenton. Rozpamiętuje minione lata. Proces analizy jest bolesny i przypomina budzenie się z długiego snu. Drobiazgowy Stevens odkrywa, że cała jego egzystencja była w istocie jedynie namiastką prawdziwego życia i że bezpowrotnie utracił szansę na osobiste szczęście.

Kazuo Ishiguro: Okruchy dnia. Warszawa: Wydawnictwo Albatros 2017.  Źródło: www.lubimyczytac.pl

TOKARCZUK Olga: Księgi Jakubowe..

Rok 1752. Do Rohatyna na Podolu przybywają kasztelanowa Katarzyna Kossakowska i towarzysząca jej poetka Elżbieta Drużbacka. Jednym z gości na powitalnej kolacji jest miejscowy proboszcz Benedykt Chmielowski, autor pierwszej polskiej encyklopedii. Ksiądz i poetka, osoby rozmiłowane w księgach, szybko znajdują wspólny język – rozpoczynają rozmowę, którą później kontynuować będą w listach.

Nieco później, także na Podolu, pojawia się młody, przystojny i charyzmatyczny Żyd – Jakub Lejbowicz Frank. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych heretyk, dla innych zbawca już niebawem ma wokół siebie krąg oddanych sobie uczniów, zaś wywołany przezeń ferment może odmienić bieg historii.

Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Na oczach czytelników Tokarczuk tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

Olga Tokarczuk: Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie (…) opowiadana przez zmarłych…. Kraków: Wydawnictwo Literackie 2015. Źródło: www.lubimy czytac.pl