Biblioteka


BIBLIOTEKA SZKOLNA posiada około 15 tys. książek z zakresu literatury pięknej i popularnonaukowej, gromadzi dokumenty elektroniczne, czasopisma, dokumenty szkolne: Statut szkoły, PZO. KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY, który jest udostępniany na miejscu, stanowią wydawnictwa albumowe, cimelia oraz encyklopedie, słowniki przedmiotowe i językowe.

Odpowiednio wyeksponowane są NOWOŚCI WYDAWNICZE, Literacka Nagroda NOBLA i Nagroda Literacka NIKE oraz – dział Patron szkoły – Stefan Żeromski.

Księgozbiór jest ustawiony w układzie alfabetyczno – działowym wg zasad UKD. Wyodrębnione są działy: Literatura piękna, Lektury, Literatura młodzieżowa, Fantastyka oraz Religia, Filozofia, Informatyka, Oświata, Matematyka, Chemia, Biologia, Sztuka, Architektura, Poezja, Geografia, Historia, Języki obce, Biografie oraz Regionalia (wydawnictwa związane z historią, kulturą regionu).

Bogaty księgozbiór biblioteki  stanowi cenną pomoc w nauce i umożliwia dobre przygotowanie się do egzaminu maturalnego.


Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana.
Wypożyczanie odbywa się za pomocą programu bibliotecznego MOL NET + na zasadach określonych w Regulaminie biblioteki szkolnej (pdf).

Biblioteka składa się z wypożyczalni, czytelni oraz centrum multimedialnego. W czytelni znajduje się kącik nauki własnej oraz 6 stolików i 30 krzeseł do dyspozycji uczniów. W pracowni multimedialnej znajduje się 5 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.
Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice.

W bibliotece organizowane są konkursy czytelnicze, plastyczne, fotograficzne. Ponadto młodzież ma możliwość zaprezentowania swoich prac w formie wystaw autorskich.


AKTUALNOŚCI (link)


KONKURSY *** PROGRAMY *** PROJEKTY


Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “CZY ZNASZ PATRONA SWOJEJ SZKOŁY?”


W piątek 08 października 2021 r. odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “Czy znasz Patrona swojej szkoły?”

LAUREATEM konkursu został Franciszek OLEŚNIEWICZ, 2c, który otrzymał nagrodę książkową oraz ocenę celującą (6) z języka polskiego.
II miejsce zajął Jakub CHMIELEWSKI, 3a G
III miejsce – Weronika DUDKOWSKA, 2c i Martyna ŚPIEWAK, 1d

GRATULUJEMY !!!


KONKURS WIEDZY O KOMIKSIE “W kadrze i dymku”


W środę 03 listopada 2021 r. o godz. 10.00 odbędzie się ONLINE (za pomocą aplikacji kahoot.it) KONKURS WIEDZY O KOMIKSIE “W kadrze i dymku”. (link)
Organizatorem konkursu jest Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu.

Zadanie konkursowe polega na rozwiązaniu krzyżówki konkursowej oraz napisaniu krótkiego eseju nt. “Mój ulubiony/wymarzony  bohater mangi lub anime”, który należy przesłać na adres organizatora.

Chęć udziału w konkursie należy zgłosić za pośrednictwem poczty elektronicznej (na adres pjezierski@pbp.sieradz.pl) do 29 października 2021 r. do godziny 18.00.
W temacie emaila należy wpisać „W kadrze i dymku”. Do emaila należy dołączyć skan podpisanego oświadczenia i klauzuli informacyjnej.

Koordynator szkolny: Lidia Zadka


KONKURS PLASTYCZNY “BACZYŃSKI INSPIRUJE”


Z okazji 100. rocznicy urodzin K. K. Baczyńskiego, jednego z Patronów roku 2021, został zorganizowany w naszej szkole Konkurs plastyczny “BACZYŃSKI INSPIRUJE”.

Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne wykonanie pracy konkursowej, w dowolnej technice plastycznej; tematycznie nawiązującej do twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.  (regulamin konkursu.pdf)

LAUREATKĄ konkursu została Paulina SULARZ, kl. 3d
II miejsce zajęła Karolina GWIS, kl. 1a

Jury oceniało realizację tematu, środki wyrazu, oryginalność oraz estetykę pracy.
Autorzy najlepszych prac otrzymają NAGRODY.


Biblioteka zaprasza do udziału w Konkursie fotograficznym “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT”. Edycja 2020/2021

Konkurs fotograficzny “GEOGRAFIA – PROCES, FORMA, OBIEKT”, org. przez Wydział Nauk Geograficznych UŁ.

Interesujesz się szeroko pojętą geografią i robisz zdjęcia?  Ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!

REGULAMIN konkursu.pdf

W konkursie przewidziane są dwie kategorie tematyczne:
1. przedstawie
nie procesów i form naturalnych
2. obiekty antropogeniczne (uwarunkowane działalnością człowieka).

Każdy uczestnik konkursu może przedstawić maksymalnie 5 fotografii łącznie w obu kategoriach.

Prace należy przesłać do 15 stycznia 2021 r.
Na zwycięzców czekają NAGRODY.

Szczegółowe informacje na stronie: www.geo.uni.lodz.pl lub w bibliotece szkolnej.


ZNOWU trzeba czytać! – Projekt Czytaj PL “Upoluj swoją książkę”

Zapraszam uczniów naszej szkoły do udziału w ogólnopolskim projekcie Czytaj PL “UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ” 2020. (link)

Akcja promująca czytelnictwo wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków i audiobooków.
Od 2 do 30 listopada 2020 r. uczniowie mogą za darmo przeczytać 12 bestsellerowch e-booków i audiobooków.
Idea tegorocznej edycji przekornie odwołuje się do przymusu czytania – przy użyciu hasła „znowu czytam” organizatorzy pokazują, że książki można chłonąć w każdej sytuacji.
Aby wziąć udział w tegorocznej odsłonie akcji, wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodu QR zyskujemy dostęp do 12 bezpłatnych tytułów do czytania i słuchania.

E-booki i audiobooki dostępne w Czytaj PL:
1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)
2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)
3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)
4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)
5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)
6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)
7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)
8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)
9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia)
10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)
11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)
12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie)

 Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookową Woblink.com, które już od 5 lat organizują wspólnie akcję Czytaj PL.


KSIĄŻKI z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (link)


W marcu 2017 r. nasza szkoła przeszła pomyślnie etap oceny wniosku „o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej” w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych szkół, które otrzymały 15 tysięcy zł na ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNICZYCH (książek niebędących podręcznikami), w szczególności lektur szkolnych.

Wykaz książek proponowanych do zakupu  w ramach NPRCz powstał m.in. w wyniku przeprowadzonego plebiscytu wśród uczniów naszej szkoły „Twoja książka w naszej bibliotece”. Uwzględniono również propozycje nauczycieli, zasięgnięto opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, ponadto plan zakupów książek skonsultowano z innymi bibliotekami.

Do naszej szkolnej biblioteki zostały zakupione NOWOŚCI WYDAWNICZE, LEKTURY SZKOLNE oraz AUDIOBOOKI.
Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie: fantastyka, poezje, dramaty, kryminały, reportaże, biografie, książki obyczajowe i wszystkie inne warte przeczytania.
Zapraszamy do biblioteki!!


LITERACKI NOBEL i NIKE 2021


Laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2021 został tanzański pisarz Abdulrazak GURNAH. (link)

Literacką Nagrodę Nobla 2021 przyznano tanzańskiemu pisarzowi „za bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami”.


Nagroda Literacka NIKE 2021 (link)


Literacka Nagroda Nike trafiła w tym roku do Zbigniewa Rokity za “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.

Laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021 został Zbigniew ROKITA za „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.

W laudacji autorstwa Tadeusza Nyczka, członka kapituły Nagrody Literackiej Nike, wybór reportażu Rokity uzasadniono: „Kajś dotyczy sprawy zupełnie fundamentalnej dla naszej historii, o której świadomość powinna być powszechna, odkrywa zatopioną Atlantydę, zatopioną pośrodku Europy”.

Za znakomity reportaż o Górnym Śląsku Z. Rokita otrzymał również NIKE CZYTELNIKÓW. Jest to plebiscyt, w którym czytelnicy „Gazety Wyborczej” głosują na jedną z siedmiu książek, które jury zakwalifikowało do finału.

Nagrodzona książka to opowieść o Górnym Śląsku – burzliwej historii, niejednoznacznym dziedzictwie, mieszkańcach regionu. Autor podjął się karkołomnego zadania – opisania Górnego Śląska w formie reportażu. Rokita idąc po nitce do kłębka odkrywa śląskie korzenie swojej rodziny. Opowieść o familii przeplata anegdotami i opowieściami o regionie. Pisze o zwyczajach, postaciach, miejscach i wydarzeniach historycznych kluczowych dla Śląska i Ślązaków. Dzięki temu powstał wyjątkowy obraz miejsca niezwykle trudnego do opisania i zdefiniowania. Suspensowe zakończenie książki pokazuje, jak przewrotne może być życie. Dzięki rodzinnej narracji Rokity książkę czyta się jak dobrą powieść.

Zbigniew ROKITA (ur. 4 kwietnia 1989 w Gliwicach) – polski dziennikarz i reporter.
Specjalizuje się w problematyce Europy Środkowej, Wschodniej oraz Górnego Śląska. Publikował m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku” „Dzienniku Gazecie Prawnej”. W latach 2012-2018 redaktor dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Ukończył Uniwersytet Jagielloński. Laureat VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera (2020).

Jego książka „Królowie strzelców” została przetłumaczona na język ukraiński (tłum. Ołeksij Czupa). Została także wystawiona w Teatrze Nowym w Zabrzu (reż. Piotr Ratajczak, scen. Piotr Rowicki).

W 2021 roku zadebiutował także jako twórca teatralny – w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się prapremiera jego sztuki Nikaj w reżyserii Roberta Talarczyka.

Publikacje Zbigniewa Rokity: Rzeczpospolita atlantycka. Jan Nowak-Jeziorański, Na końcu języka, Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperiumKajś. Opowieść o Górnym Śląsku.

Finał Nagrody Literackiej NIKE 2021 nastąpił 03 października br. Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę pieniężną w postaci 100 tysięcy złotych oraz statuetkę NIKE.

Źródło: wyborcza.pl


PATRONI ROKU 2021


Patronami roku 2021 Sejm ustanowił:
kard. Stefana WYSZYŃSKIEGO, Stanisława LEMA, Cypriana Kamila NORWIDA, Krzysztofa Kamila BACZYŃSKIEGO oraz Tadeusza RÓŻEWICZA.

2021 będzie także Rokiem KONSTYTUCJI 3 MAJA.
WYSTAWA “PATRONI ROKU 2021”. pdf


23 kwietnia – Światowy DZIEŃ KSIĄŻKI i Praw Autorskich


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO i jest obchodzony 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Święto obchodzone jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich.


POLECANE LINKI


BIBLIOTEKA internetowa WOLNE LEKTURY


Godziny pracy biblioteki:

Poniedziałek 8.00 – 14.00
Wtorek 8.00 – 14.00
Środa 8.00 – 14.00
Czwartek 8.00 – 14.00
Piątek 8.00 – 14.00

Nauczyciel-bibliotekarz: Lidia Zadka

Regulamin biblioteki szkolnej.pdf

Aneks do regulaminu biblioteki.pdf

e-mail: bibliotekalo2@gmail.com

Nowości w bibliotece

Radek RAK: Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli
Nagroda Literacka Nike 2020

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.

Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.

Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.

Radek Rak: Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Warszawa: Powergraph 2020.
Źródło: www.lubimyczytac.pl

GOLDING William: Władca much

Jedna z najsłynniejszych powieści o upadku kultury i cywilizacji, która weszła na stałe do kanonu najważniejszych dzieł XX wieku
Grupa chłopców, którzy jako jedyni ocaleli po katastrofie lotniczej, znajduje schronienie na bezludnej wyspie. Początkowo rozbitkowie, pozbawieni nadzoru dorosłych, cieszą się wolnością w rajskiej scenerii z dala od cywilizacji. Jednak ich wysiłki, by stworzyć własne małe społeczeństwo, prowadzą do katastrofy, a przygoda obraca się w koszmar.
Laureat literackiej Nagrody Nobla William Golding rozwiewa złudzenia o dobrej naturze człowieka, pokazując w sugestywny i przerażający sposób, jak zwykli uczniowie brytyjskich szkół stopniowo pogrążają się w barbarzyństwie i zatracają swoje ludzkie odruchy.

William Golding: Władca much. Poznań: Zysk i S-ka 2020.
Źródło: www.czytam.pl

MRÓZ Remigiusz: Halny

Góry nie zaznały krwi przez niemal trzy lata. Panujący w nich spokój trwał, od kiedy Wiktor Forst ujął mordercę nazywanego Bestią z Giewontu – i nic nie wskazywało na to, by sytuacja miała się zmienić.
Koszmar nadszedł wraz z halnym. Dominika Wadryś-Hansen została wezwana do Zakopanego, gdy tuż przed wejściem do kaplicy na Wiktorówkach odnaleziono makabrycznie zamordowaną kobietę. Ciało rozcięto, wnętrzności wywleczono, a w ustach ofiary umieszczono monetę łudząco przypominającą te, którymi posługiwał się seryjny zabójca lata temu.

Poszlaki prowadzą donikąd, odpowiedzi jednak zdaje się mieć osadzony w więzieniu Iwo Eliasz. Deklaruje, że zamierza się nimi podzielić – ale tylko z jednym człowiekiem.

Człowiekiem, który zniknął.

Remigiusz Mróz: Halny. Poznań: Wydawnictwo Filia 2020.
Źródło: www.czytam.pl

Angelika KUŹNIAK: Stryjeńska. Diabli nadali

13 maja br. minęła 130. rocznica urodzin Zofii STRYJEŃSKIEJ (1891-1976) polskiej malarki, graficzki, ilustratorki, scenografki. Stryjeńska była reprezentantką art deco. Była najbardziej znaną polską artystką, plastyczką XX-lecia międzywojennego, wraz z Tamarą Łempicką.
O jej twórczości i barwnym życiu osobistym i artystycznym można by napisać kilka tomów – co też uczyniono.
Jedną z jej najnowszych biografii polecam szczególnie. Jest to książka Angeliki Kuźniak pt. “Stryjeńska. Diabli nadali”, która jest również dostępna w naszej bibliotece.

Zofia Stryjeńska była malarką na śmierć i życie, budziła podziw i zawiść, zaznała wielkiej sławy i nędzy. A w tle jej życia krótka, chwiejna niepodległość, elity kulturalne międzywojennej Polski – Iwaszkiewicz, Lechoń, Tuwim, Pawlikowska-Jasnorzewska, Boy, Witkacy, a zaraz potem Hitler i Stalin.

O czym rozmawiała cyganeria warszawska, krakowska, zakopiańska, paryska? Co ich łączyło z Zofią Stryjeńską? Z kim się artystka przyjaźniła? Czego się bała? Jak wyglądał jej związek z wybitnym architektem Karolem Stryjeńskim? Gdzie piła wódkę i jakie wznosiła toasty? O czym milczała? Jak na jej decyzje wpływało macierzyństwo? To tylko kilka z setek wnikliwych pytań, które zadaje Angelika Kuźniak, pozwalając nam w Zofii Stryjeńskiej zobaczyć człowieka z krwi i kości, a w jej rozterkach ponadczasowe dylematy.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/stryjenska

Link o twórczości Z. Stryjeńskiej: https://niezlasztuka.net/o-sztuce/zofia-stryjenska-i-jej-walka-o-bycie-artystka/

Angelika Kuźniak: Stryjeńska. Diabli nadali. Wołowiec:  Wydawnictwo Czarne 2015