Narodowe Czytanie 2019


7 września 2019 r. w ramach ósmej edycji Narodowego Czytania cała Polska czytała osiem krótkich arcydzieł literackich.
Wybór utworów literackich obrazował 100 lat dziejów PolskiByły to: “Dobra pani” E. Orzeszkowej, “Dym” M. Konopnickiej, “Katarynka” B. Prusa, “Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: “Sanatorium pod klepsydrą”) B. Schulza, “Orka” Wł. St. Reymonta, “Rozdzióbią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego, “Sachem” H. Sienkiewicza, “Sawa” (z cyklu: “Pamiątki Soplicy”) H. Rzewuskiego. 

Do ósmej edycji Narodowego Czytania przystąpiła Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu we współpracy z Rozgłośnią Regionalną “Nasze Radio 104,7 FM”. (link)
Fragmenty utworów można było usłyszeć w Naszym Radiu w sobotę 7 września, między godz. 8:00 a 14:00.
Nowele, opowiadania i gawędy szlacheckie czytali także uczniowie sieradzkich szkół.

Naszą szkołę reprezentowali Adam MIKOŁAJCZYK i Wiktor STASIAK, z kl. 2 b.
Opiekun: p. Aleksandra Mielczarek-Hofman

 

Nowość w ofercie edukacyjnej II LO w Sieradzu


Od września 2019 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu powstały klasy dwujęzyczne z językiem angielskim. (link)

Ta nowość w ofercie edukacyjnej naszej placówki wiąże się także ze zmianą nazwy naszej szkoły z II LO w Sieradzu  na II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu.

W klasach dwujęzycznych prowadzone są zajęcia z dwóch wybranych przedmiotów w językach: polskim i  języku angielskim. Uczniowie klas dwujęzycznych realizują rozszerzony program nauki języka angielskiego.

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019


W środę 19 czerwca 2018 r. o godz. 9.00 uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. (link)
Podczas uroczystej akademii wręczono nagrody najlepszym uczniom klas I i II, doceniono sukcesy naszych uczniów w wielu konkursach i projektach.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019 uświetnił występ artystyczny, przygotowany przez naszą uzdolnioną młodzież.
Fot. Tomasz Oszczęda

WAKACJE rozpoczęte!!

Gra miejska “Szlakiem równych szans”


6 czerwca 2019 r. młodzież z II LO im. Żeromskiego w Sieradzu wraz z opiekunami wzięła udział w grze miejskiej „SZLAKIEM RÓWNYCH SZANS” zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sieradzu. (link)

Przedsięwzięciu przyświecało hasło „Jesteśmy tolerancyjni na co dzień”.

W grze miejskiej wzięły udział trzy 10-osobowe drużyny z klas 1a i 1c, które pokonały kilkukilometrową trasę po drodze odwiedzając istotne dla hasła projektu miejsca i rozwiązując zadania.
Uczestnicy pojawili się m.in. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, przy pomniku Antoniego Cierplikowskiego i dawnej synagodze przy ul. Wodnej czy w Fundacji Semafor.
Zadaniem uczestników było odnalezienie wybranych miejsc w jak najkrótszym czasie i wykonanie konkretnych zadań.

Zwyciężyła grupa Niebieska w składzie: Klaudia Szadkowska, Nikola Cupok, Kinga Tokarska, Wiktoria Tworek, Milena Stupska, Zuzanna Rybak, Aleksandra Świniarska, Martyna Łukomska, Martyna Komza i Zuzanna Owczarek.

Miejska gra była częścią projektu „TAK dla tolerancji” dotyczącego rozpoznawania różnych rodzajów dyskryminacji i sposobów jej zapobiegania. Jest to kolejne działanie, obok warsztatów dla młodzieży, realizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną we współpracy z Instytutem Nowych Technologii, a współfinansowany w ramach programu Erasmus+.

Fot. Paweł Gołąb i Magdalena Nowak

Konkurs języka angielskiego The Big Challenge


Po raz kolejny w naszej szkole odbył się internetowy konkurs języka angielskiego dla uczniów w wieku 10-17 lat – The BIG CHALLENGE. Co roku mobilizuje on ponad 600 000 uczestników.

Nasi uczniowie przystąpili do konkursu w najwyższej kategorii wiekowej.
Spośród 29 uczestników konkursu pierwsze miejsce w szkole zajął Michał SZUSTAK, uczeń kl. 1B (2 – województwo, 37 – kraj).
Drugie miejsce zajęła Nikola OSMULSKA, 1C  (6 – województwo), natomiast trzecieKacper KURP, 1B (8 – województwo).
Serdecznie gratulujemy doskonałych wyników.
Organizator konkursu: Piotr Wojciechowski

ZWYCIĘSTWO piłkarzy “Żeromskiego” na Wojewódzkich Obchodach Dnia Olimpijczyka


Drużyna naszych chłopców ZWYCIĘŻYŁA w TURNIEJU PIŁKARSKIM zorganizowanym z okazji Wojewódzkich Obchodów DNIA OLIMPIJCZYKA w dn. 31 maja 2019 roku na obiektach MOSiR w Sieradzu, wygrywając m.in. z drużyną ZSP Nr 2 w Sieradzu 2:0.

Drużyna chłopców grała w składzie: Sieszchała Jakub, Łuczak Bartosz, Buczkowski Michał, Wojtysiak Kacper, Przezak Bartosz, Paś Konrad, Dawidowski Hubert, Kędzierski Mateusz, Stasiak Michał, Rozmarynowski Patryk, Jaszczak Mateusz i Piniarski Mateusz

Opiekun: Tomasz Kuś

Międzynarodowy Konkurs KANGUR MATEMATYCZNY 2019


21 marca 2019 roku odbył się XXVIII Międzynarodowy Konkurs KANGUR MATEMATYCZNY 2019.
Konkurs ten jest jednoetapowy, a w Polsce bierze w nim udział ponad 350 000 osób. Konkurs jest całkowicie zewnętrzny. Zestawy zadań układają i poprawę prac dokonują ogólnopolscy organizatorzy konkursu w Toruniu.

W naszej szkole 20 uczniów startowało w kategoriach JUNIOR i STUDENT.

W tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Kangur Matematyczny uczniowie reprezentujący naszą szkołę uzyskali tradycyjnie czołowe lokaty.

W kategorii JUNIOR:
WYRÓŻNIENIE uzyskali: Adam MIKOŁAJCZYK i Adam DZIKOWICZ z klasy I B

W kategorii STUDENT:
WYRÓŻNIENIE uzyskał: Piotr SOWIZDRZAŁ z klasy III B

Wszystkim uczniom GRATULUJEMY.

Szkolny Koordynator Konkursu: Elżbieta Angelus i Anna Szczepaniak-Zdunek  – nauczycielki matematyki

“Żeromski” to “Szkoła promująca szkolne kluby sportowe”


W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu “SZKOŁA PROMUJĄCA SZKOLNE KLUBY SPORTOWE”, zorganizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.
Konkurs polegał na realizacji wybranych ZADAŃ z ogólnie pojętej kultury fizycznej oraz ukończeniu kursu “opiekuna szkolnego klubu sportowego”.

Pierwszym zadaniem był BIEG PRZEŁAJOWY “50 minut na 50-lecie..”, który został zorganizowany z okazji jubileuszu 50-lecia naszej szkoły. (link)
Drugim zadaniem było SPOTKANIE z wybitnym SPORTOWCEM – TRENEREM Robertem WAJGELTEM.
Trzecim zadaniem było zorganizowanie SPOTKANIA młodzieży z zawodowym RATOWNIKIEM MEDYCZNYM Anną KOPKĄ.

Następnym ciekawym zadaniem była realizacja krótkiego FILMU na temat zachowań FAIR PLAY w sporcie.
Wyzwanie podjęły dwie uczennice z kl. 3d Karolina WESOŁOWSKA i Klaudia WŁODARCZYK, autorki filmu “ŻYJ FAIR”. Film można odtworzyć pod adresem: https://drive.google.com/file/d/11_fCHoB7Se4fCsikL04jZa6PPMaONHZ/view?usp=drivesdk

Ostatnim zrealizowanym zadaniem było przygotowanie PLAKATU oraz HASŁA promującego uczestnictwo w pozalekcyjnych zajęciach SKS.
Autorką plakatu i hasła:  WKŁADAJ DRESY – CHODŹ NA SKS-Y była Paulina BEDNAREK, kl. 2b.

(więcej o zadaniach konkursowych możesz przeczytać TUTAJ)

Zaplanowane zadania wykonano niezwykle starannie, dzięki czemu jury konkursu przyznało naszej szkole w marcu 2019 r. CERTYFIKAT i TYTUŁ “SZKOŁY PROMUJĄCEJ SZKOLNE KLUBY SPORTOWE”.

Koordynator konkursu: Tomasz Kuś