Podsumowanie projektu MAQBAT


Współpraca z Uniwersytetem Łódzkim

W ramach współpracy z Katedrą Genetyki Ogólnej, Biologii Molekularnej i Biotechnologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego bierzemy udział w realizacji edukacyjnej części projektu europejskiego MAQBAT związanego z biotechnologią roślin. (link)

W lutym 2018 r. rozpoczęła się trzecia edycja edukacyjnej części tego projektu. W tej edycji projektu naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2c : Marta Piotrowska, Julita Serafińska, Mateusz Sobczak i Przemysław Krzesiński.

W dniu 17 lutego 2018 r. uczniowie uczestniczyli w wykładzie wprowadzającym dotyczącym zastosowania biologii molekularnej. Następnie w części praktycznej dokonywali izolacji DNA z gorczycy sarepskiej.
W dniu 24 marca 2018 r. we wspólnych warsztatach laboratoryjnych uczestniczyli uczniowie wraz z opiekunami. Warsztaty dotyczyły izolowania plazmidowego DNA z komórek Escherichia coli.
14 kwietnia 2018 r. dokonano analizy wyników uzyskanych z izolowanego DNA z liści gorczycy sarepskiej oraz komórek E.coli. W tym celu wykorzystano jedną z technik inżynierii genetycznej – elektroforezę.
Koordynator projektu dr Violetta Macioszek podsumowała realizację edukacyjnej części europejskiego projektu MAQBAT, w której uczestniczyli uczniowie z pięciu szkół województwa łódzkiego, Uczestnicy projektu uzyskali stosowne certyfikaty.

Opiekun: Bogumiła Janczak-Pawlak, nauczycielka biologii w II LO

 

Jubileusz 50-lecia Żeromskiego


Dla społeczności szkolnej II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu rok 2018 jest wyjątkowy. (link)
Nasza placówka obchodzi 50-lecie działalności i z tej okazji przygotowała wiele przedsięwzięć promocyjnych, podsumowujących pół wieku nauczania młodzieży.

Główne uroczystości zaplanowane są na 21-23 września 2018 r. 

ZAPRASZAMY nauczycieli, pracowników, absolwentów i uczniów naszej szkoły.

Sukces naszych uczniów w konkursie The Big Challenge


W kwietniu 2018 r. po raz pierwszy w naszej szkole odbył się konkurs języka angielskiego The BIG CHALLENGE.  Wyniki konkursu ogłoszono w czerwcu br.
The Big Challenge to internetowy konkurs dla europejskich szkół, w którym uczniowie podzieleni na kategorie wiekowe rozwiązują test online.
W kategorii dla pierwszych klas liceum w konkursie udział wzięło 2270 uczniów z całego kraju.
W naszej szkole swój udział zadeklarowało 27 uczniów odnosząc znaczny sukces.
Nasi uczniowie Izabela WOŁOWICZ, 1c, Paulina ZIĘTALEWICZ, 1e oraz Bartosz BEDNAREK, 1c zajęli odpowiednio TRZY PIERWSZE LOKATY w województwie łódzkim.
Ponadto nasza zwyciężczyni, Izabela Wołowicz zajęła 29 miejsce w kraju.
Serdecznie gratulujemy sukcesu uczniom oraz opiekunom i trzymamy kciuki za udział w przyszłym roku.
Organizator konkursu: Piotr Wojciechowski

Finały Wojewódzkie w Siatkówce Plażowej


12 czerwca 2018 r. na stadionie MOSiR w Sieradzu odbyły się Finały Wojewódzkie w Siatkówce Plażowej kobiet i mężczyzn.
Reprezentanci II LO im. Stefana Żeromskiego Franek JACHOWICZ, 3b i Bartek MAŁECKI, 2d odnieśli duży sukces i zdobyli BRĄZOWE medale, tym samym powtarzając sukces sprzed roku.
W turnieju startowało 12 najlepszych męskich par z terenu województwa łódzkiego.
Duże brawa należą się również uczennicom naszej szkoły Marii  KOBIELI, 3a i Aleksandrze KASIEWICZ, 3e, które wygrały Powiatową Licealiadę w Siatkówce Plażowej rozgrywanej 5 czerwca 2018r.

Trener: Rafał Wojciechowski

II LO wśród czterech najlepszych szkół w Polsce – Wielki Finał Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu


To było pierwsze takie wydarzenie w historii II LO. Z Warszawy z WYRÓŻNIENIEM w ogólnopolskim konkursie wrócili uczniowie klasy IIc. (link)
Warto poznać autorów tego sukcesu, tym bardziej, że to efekt wielomiesięcznej pracy. (link)
W tym czasie uczniowie wykazali się wiedzą na temat polityki na świecie. Spotkali się z wyjątkowymi ludźmi, by dowiedzieć się jak polski patriotyzm rozumiany był na przestrzeni ostatnich 70 lat historii. Wreszcie poznali ścieżki współpracy z lokalnymi władzami miasta i wykonali przy współpracy artystów i rzemieślników gadżet odnoszący się do osoby A. Cierplikowskiego.
W czasie Finału, na którym obecny był p. Jarosław Trojanowski – sekretarz UM Sieradza, uczniowie zaprezentowali się wyjątkowo, zdobywając uznanie nie tylko jury, ale także publiczności zgromadzonej w gmachu Politechniki Warszawskiej.
A oto nagrodzeni wyróżnieniem uczniowie kl. II c: Aleksandra Czyżak, Aleksandra Baszczyńska, Paulina Perdek, Gabriela Marciniak, Patrycja Pasik, Klaudia Perdek, Marta Piotrowska, Kinga Pietrzyk, Marcelina Konieczna, Julia Olbińska, Julia Serafińska, Jacek Golas.

Organizatorzy konkursu, któremu patronowało Ministerstwo Edukacji Narodowej – Klub Jagielloński, Fundacja Banku Polskiego, nagrodzili certyfikatami II LO i nauczycielkę p. Aleksandrę Mielczarek – Hofman, opiekunkę projektu.

Dzień Sportu w “Żeromskim”


6 czerwca 2018 r. Samorząd uczniowski II LO zorganizował szkolny DZIEŃ SPORTU. Rozgrywki i pokazy odbyły się w szkolnej hali sportowej. (link)

zobacz też FACEBOOK (link)

Uczniowie postanowili zintegrować nauczycieli i uczniów naszej szkoły, organizując wspólne gry zespołowe, m. in. mecz siatkówki młodzież kontra nauczyciele. Na widowni zasiedli kibice obu stron.

Oprócz rozgrywek siatkarskich uczniowie przygotowali również pokazy tańca i sportów walki (m.in. krav magi) oraz zawody w pięcioboju. Na mniej aktywnych, ale też lubiących sport, czekały zmagania w grze komputerowej FIFA.

Opiekun SU: Marianna Gotfryd

Fot. Tomasz Oszczęda i Kadr Nieoczywisty