Seminarium naukowe w St. Marienthal


W dniach 20-27 października 2019 r. grupa uczniów naszej szkoły, uczniowie klasy 1b G i 1c G, wraz z opiekunem p. Karoliną SMUS uczestniczyła w MIĘDZYNARODOWYM SEMINARIUM NAUKOWYM w niemieckim miasteczku St. Marienthal.
Tematem spotkania
była ochrona środowiska, a dokładnie rozważania nad stanowiskiem Europy w sprawie zanieczyszczenia i zmian klimatu.

Oto RELACJA jednego z uczestników wyjazdu:

Wyjazd był naprawdę niesamowity. Poznaliśmy wielu nowych ludzi, naszych rówieśników z sześciu europejskich krajów: Szwecji, Niemiec, Hiszpanii, Czech, Bośni i Hercegowiny oraz Łotwy. (…) Podczas wieczorków kulturalnych odkrywaliśmy kulturę europejskich krajów, doskonaliliśmy swój język, (…) tańczyliśmy, śpiewaliśmy, poznawaliśmy zagraniczną kuchnię. (…) Myślę, że najbardziej zapamiętam niezwykłych ludzi, których tam spotkałam. Uczestnicy byli niezwykle otwarci, sympatyczni, wygadani. Już po kilku minutach rozmowy miało się wrażenie, że znamy się całe życie.
(…) Same warsztaty również na długo zapamiętam. Zadaniem mojej grupy było przygotowanie krótkiego wideospotu o tematyce związanej ze środowiskiem, przy okazji uczyliśmy się tworzenia, montowania filmów oraz grania w nich. Zawarliśmy mnóstwo znajomości, które miejmy nadzieję przetrwają przez lata. (…) 
Nigdy nie zapomnimy tych warsztatów.
Wyjazd do St. Marienthal był naprawdę niezwykłym doświadczeniem. Z pewnością będziemy chcieli wrócić do tego urokliwego miejsca. Polecam wszystkim wzięcie udziału w takim międzynarodowym projekcje. Z.

Konferencja na temat zaburzeń depresyjnych u młodzieży – 14 listopada br.


Konferencja “ZAUFAJ. POPROŚ O POMOC” – 14 listopada 2019 r.  (PLAN konferencji.pdf)

W związku z narastającą falą zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży szkolnej, II LO systematycznie podejmuje działania profilaktyczne umożliwiające uczniom znalezienie pomocy i drogi rozwiązania swoich problemów.

Jednym z takich działań będzie organizowana przez szkołę konferencja poświęcona temu problemowi pod tytułem: “ZAUFAJ. POPROŚ O POMOC” (pdf), która odbędzie się 14 listopada 2019 r. w budynku szkoły, przy ulicy S. Żeromskiego 8.
W konferencji uczestniczyć będą specjaliści interwencji kryzysowej, psychologowie, pedagodzy specjalni, którzy poprowadzą zajęcia z młodzieżą. Przewidziane są również warsztaty dla nauczycieli oraz wykład dla rodziców dotyczące wczesnego rozpoznawania symptomów stanów depresyjnych.

Młodzież z Zespołu Inicjatyw Twórczych pod opieką polonistek II LO: Doroty Błaszczyk, Agaty Janiak, Anny Szwankowskiej przedstawi spektakl pt: „D”(pdf) w reżyserii Agnieszki Pawlak – aktorki, reżyserki – absolwentki szkoły.

Mamy ZŁOTO !!!


7 listopada 2019 r. odbyły się Powiatowe Zawody w piłce ręcznej dziewcząt. Zawodniczki rywalizowały z drużynami z “EKONOMIKA” , “JAGIELLONA” i z Liceum z Warty.

Dziewczyny pokonały wszystkie zespoły i zdobyły I MIEJSCEBRAWO!!!
Teraz rywalizacja 21 listopada br. w Wieluniu.

Mistrzowski skład: Kikowska Martyna, Wolak Wiktoria, Kamińska Martyna, Będkowska Zuzanna, Mielnik Amelia, Kowalewska Julia, Rosiak Roksana, Jacyszyn Michalina, Kolanus Aleksandra, Małecka Maja, Plichowska Marta, Solarek Klaudia, Świętczak Klaudia oraz wsparcie: Smosna Diana, Witczak Oliwia, Amelia Woźniak i Weronika Wilczak

Opiekun: Magdalena Nowak

Zapraszamy do udziału w projekcie “Upoluj swoją książkę”


Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w ogólnopolskim projekcie Czytaj PL “UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ”, do którego została zakwalifikowana nasza szkoła. (link)

Akcja promująca czytelnictwo wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków i audiobooków.
Od 2 do 30 listopada 2019 r. uczniowie mogą za darmo przeczytać 12 bestsellerowch e-booków i audiobooków.
Wystarczy ściągnąć darmową aplikację Woblink, zeskanować kod z plakatu, który dostępny jest w szkole i … czytać/słuchać za darmo.

E-booki i audiobooki dostępne w Czytaj PL:
1. Wiesław Myśliwski “Ucho Igielne”
2. Wojciech Tochman “Pianie kogutów, płacz psów”
3. Paulina Łopatniuk “Patolodzy”
4. Robert Małecki “Skaza”
5. Remigiusz Mróz “Listy zza grobu”
6. Holly Black “Okrutny książę”
7. Magdalena Witkiewicz “Jeszcze się kiedyś spotkamy”
8. Jeff Haden “Mit motywacji”
9. Wojciech Drewniak “Historia bez cenzury”
10. Tomasz Michniewicz “Chrobot”
11. Marek Krajewski “Dziewczyna o czterech palcach”
12. Jakub Małecki “Nikt nie idzie”

W ramach akcji zaplanowane też zostały konkursy, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody dla uczniów oraz szkół.

 Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu Książki z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookową Woblink.com, które już od 5 lat organizują wspólnie akcję Czytaj PL.

“Ciemno wszędzie, głucho wszędzie. Co to będzie, co to będzie?”


To będą DZIADY w Żeromskim! Impreza żywcem wyciągnięta z “Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza oparta na starych ludowych obrzędach. Zachęcamy wszystkich do przebrania się w dziadowskim klimacie, które zwalnia z pytania!
Dziś na długiej przerwie o 11:20 odbędzie się konkurs na najlepsze przebranie oraz maskę!
Nie zabraknie również jedzenia na dzisiejszej imprezie, dziadowskie przekąski i.. kompot w ogromnym garze!

ZAPRASZAMY!!

Organizatorzy: Samorząd Uczniowski oraz Zespół Inicjatyw Twórczych

“Będziemy pamiętać” – nie tylko przed 1 listopada


28 października 2019 r. uczniowie klasy 1d G wraz z wychowawczynią Jadwigą Brożyńską porządkowali groby Sieradzan – Powstańców Warszawskich. 
Historie tych bohaterów przedstawił regionalista Jan Pietrzak.
Na zakończenie młodzież zebrana przy grobie ks. mjr Apolinarego Leśniewskiego ps. “Maron”usłyszała Jego krótką biografię i historię obrazu “Matka Boska AK”.

WIĘCEJ o Powstańcach Warszawskich spoczywających na sieradzkim cmentarzu możesz przeczytać tutaj (link)

Zbiórka pieniędzy na rzecz PTSR w Sieradzu


Uczniowie naszej szkoły – wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu w dniu 19 października 2019 r. wzięli udział w zbiórkach pieniędzy i rozdawaniu ulotek na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego  w Sieradzu.

Serdecznie dziękujemy naszym wolontariuszom: Marcie Bobrowskiej, Natalii Skurka, Klaudii Szatkowskiej, Annie Mucha, Agacie Bakowicz, Kindze Wojterskiej, Zuzannie Małolepszej, Annie Lewińskiej, Julii Rutkowskiej, Justynie Czyżak, Zuzannie Ślusarek i Amelii Malinowskiej.

Opiekun SKW: Małgorzata Bednarczyk

Wyjazd edukacyjny klasy 1d G do Łodzi


W piątek 18 października 2019 r. uczniowie klasy 1d G (profil matematyczno-geograficzny) udali się na wyjazd edukacyjny do Łodzi.

Celem naszej wycieczki było bliższe poznanie stolicy naszego województwa – miasta Łodzi. Naszym przewodnikiem był dr Piotr Machlański. Miejsca, które  odwiedziliśmy to m. in. Cmentarz żydowski, ulica Piotrkowska, Stare i Nowe Miasto, Księży Młyn, EC1 – planetarium, Stacja Radegast oraz Muzeum miasta Łodzi. Podczas wyjazdu poznaliśmy wiele ciekawych obiektów, zebraliśmy wiele informacji o historii Łodzi, fabrykantach łódzkich, słynnych łodzianach. (…) Zebrane informacje posłużyły nam do stworzenia prezentacji multimedialnej pn. “Nasza pierwsza wycieczka”, która rozpoczyna naszą kronikę klasową. Prezentację pokażemy także naszym rodzicom, licząc na ich wsparcie finansowe na następne wyjazdy. A. F.

Opiekunami młodzieży były wychowawczyni kl. 1d G – p. Jadwiga Brożyńska oraz p. Lidia Zadka.

Konkurs o S. Żeromskim “Czy znasz patrona swojej szkoły?”


11 października 2019 r. odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o S. Żeromskim “Czy znasz patrona swojej szkoły?”
LAUREATKĄ
 konkursu została Joanna SPYCHALSKA, 2b, która otrzymała nagrodę książkową oraz ocenę bardzo dobrą z jęz. polskiego.
II miejsce zajęła Wiktoria POŚPIECH, 3c
III miejsce  – Amelia GIBKA, 1c

Organizatorzy konkursu: Lidia Zadka i Magdalena Nowak

GRATULUJEMY!!

Olimpiada Języka Angielskiego LangTech 2019


15 października 2019 r. w naszej szkole odbył się I etap OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO z elementami technicznymi LangTech 2019 dla szkół średnich objęty patronatem Politechniki Łódzkiej.

W I etapie olimpiady wzięło udział 19 uczniów II LO w Sieradzu, spośród których 4 zakwalifikowało się do kolejnego etapu.
Osobami, które będą reprezentować naszą szkołę w II etapie olimpiady są:
1. Izabela WOŁOWICZ, 3c
2. Radosław SZCZEPANIAK, 1b SP
3. Michał SZUSTAK, 2b
4. Sandra SIBIRSKA, 3a

Finał olimpiady odbędzie się 9 listopada 2019 r. w Centrum Językowym Politechniki Łódzkiej.

Życzymy powodzenia!!

Koordynator szkolnego etapu olimpiady: Luiza Lapacińska – Sobanek